stomatolog

Leczenie kanałowe — o czym mowa w praktyce?

Leczenie kanałowe to popularna nazwa endodoncji, czyli sposobu zaopatrzenia zęba, w którym rozwinął się stan zapalny miazgi. Polega ono na jej całkowitym usunięciu i wypełnieniu biozgodną substancją. Wiele osób ma z nim nieprzyjemne wspomnienia, ponieważ kiedyś zabieg ten był bolesny. Obecnie jednak stosuje się znieczulenie, które pozwala uniknąć bólu. O czym dokładnie mowa w praktyce? Podpowiadamy.

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe w Szczecinie to zabieg, który polega na usunięciu tkanki znajdującej się wewnątrz zęba nazywanej miazgą. Jest on konieczny wtedy, kiedy doszło do jej zainfekowania, najczęściej w wyniku próchnicy ale również np. pęknięcia zęba. Obszar ten jest niezwykle podatny na zakażenia i bodźce bólowe, dlatego dolegliwość ta często wiąże się z silnymi i nieprzyjemnymi objawami. Nieleczony stan zapalny miazgi zębowej może powodować wiele powikłań takich jak martwica, zgorzel, czy zapalenie okostnej.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Gabinet dentystyczny w Szczecinie oferuje leczenie kanałowe. Aby zabieg ten był komfortowy i bezbolesny, lekarz stosuje znieczulenie miejscowe. Ząb z kolei oceniany jest na podstawie zdjęcia RTG, dzięki czemu specjalista może podjąć decyzję, czy konieczne jest wykonanie tej procedury. Aby leczenie było bardzo precyzyjne, stomatolog wykorzystuje mikroskop, który pozwala na wykonanie najbardziej skomplikowanych zabiegów czyszczenia korzeni z resztek tkanek i bakterii, a także wypełnienia kanałów zębowych na całej długości.

Po usunięciu zakażonej miazgi każdy kanał jest oczyszczany, osuszany i zamykany za pomocą wypełniającego materiału w szczelny i pozbawiony pęcherzyków sposób. Zabieg kończy się umieszczeniem korony na zębie, która kształtowana jest w taki sposób, aby miała jak najbardziej naturalny wygląd i kształt.

Podsumowując, leczenie kanałowe to zabieg, który w pewnych przypadkach jest konieczny. Wyleczony i odbudowany ząb jeżeli będzie prawidłowo pielęgnowany, pozostanie w dobrym stanie nawet przez całe życie.