Mała łazienka z prysznicem i pralką – jak ją zaaranżować?

Aranżacja małej łazienki to najczęściej wielkie wyzwanie dla jej właściciela. Na kilku metrach kwadratowych trzeba pomieścić wszelkie niezbędne sprzęty, meble i akcesoria łazienkowe, pozostawiając przy tym ilość miejsca umożliwiającą swobodne poruszanie się. Nie można zapomnieć również o odpowiedniej estetyce wystroju. Na szczęście dziś, przy tak ogromnym wyborze ceramiki i armatury sanitarnej, kabin, urządzeń AGD i płytek, mała łazienka z prysznicem i pralką to już nie problem – trzeba tylko mieć na nią pomysł.

Aranżacja małej łazienki – najważniejszy jest plan

Jak sprawić, aby mała łazienka z prysznicem i pralką była nie tylko komfortowa, ale i efektowna? Grunt to dobry plan. Przede wszystkim należy wydzielić ze swojej niewielkiej przestrzeni funkcjonalne strefy: sanitarną, kąpielową i umywalkową oraz miejsce do prania. Strefę WC najlepiej zaplanować bliżej wejścia, a część z prysznicem (lub z wanną) w głębi pomieszczenia. Przy aranżacji strefy kąpielowej, postawmy na nowoczesne, lekkie rozwiązania, które nie przytłoczą wnętrza. Dobrą opcją będzie kabina typu walk in.

Zamiast samodzielnego i czasochłonnego planowania, możemy również skorzystać z pomocy firm, które nie tylko stworzą dla nas kompleksowy projekt wnętrza, ale także zajmą się jego realizacją – np. Urządzamy pod klucz.

Aranżacja małej łazienki z wanną – czy to możliwe?

Czy w przypadku łazienki o niewielkim metrażu trzeba rezygnować z długich kąpieli w wannie? Niekoniecznie. Mała łazienka z wanną i pralką również może być ergonomiczna i modna. Pamiętajmy jednak, by bardzo uważnie zebrać wymiary i dobrać odpowiedni model wanny – by był jednocześnie wygodny w użytkowaniu, ale także nie zabierał zbyt wiele dostępnej przestrzeni. Wanna taka powinna pełnić również rolę prysznica. Do nas należy decyzja, czy krótsza i mniejsza wanna zapewni oczekiwaną wygodę. Może okazać się, że przestrzeń, którą zabierze, mogłaby zostać wykorzystana na aranżację przestronnej kabiny walk in z deszczownicą.

Aranżacja małej łazienki – praktyczne wskazówki

Pragnąc zapewnić małej łazience najwyższą funkcjonalność, zwróćmy uwagę, aby  wszelkie elementy wyposażenia umieszczone zostały pod ścianą, a urządzenia sanitarne zawieszone na stelażach. Dobrym rozwiązaniem są także produkty typu 2w1, a zatem pełniące więcej niż jedną funkcję, przykładowo: szafa z lustrem czy lustro z półeczką. Jeżeli chodzi o strefę umywalkową, postawmy na model nablatowy – zyskujemy wówczas niemal całą szafkę na przechowywanie kosmetyków czy środków czystości. Wykorzystajmy także wolne przestrzenie na montaż półek lub sznurów do suszenia prania.