nawoz mineralny

Nawozy do trawy – rodzaje i zastosowanie

Zastosowanie nawozu do trawy zależy od pory roku, jej aktualnych potrzeb i wygody używania danego preparatu. Nie mniejsze znaczenie ma długość jego działania. Co trzeba wiedzieć przed zakupem konkretnego nawozu do trawy?

Jakie są typy nawozów do trawy?

Dostępne w sprzedaży nawozy do trawy dzielą się przede wszystkim na produkty o działaniu krótko- i długotrwałym. Pierwszy rodzaj produktów jest dobrym sposobem na zadbanie ogród lub działkę po zimie. Dzięki niemu nasiona traw szybko wzrastają po ustąpieniu śniegów i przymrozków.

Zaletą nawozów krótkotrwałych są szybkie i łatwo dostrzegalne efekty. Wzrost trawy jest skokowy. Co więcej, nabiera ona ładnego, intensywnie zielonego koloru. Należy jednak wiedzieć, że jest to dobre rozwiązanie powierzchowne, a co za tym idzie – dobre na krótką metę.

Kompleksowa pielęgnacja trawnika wymaga stosowania nawozu długotrwałego. Jego zaletą jest uwalnianie składników odżywczych do gleby przez kilka miesięcy. Dzięki temu docierają one w jej głębsze warstwy. Co więcej, tego typu produkty powodują powolny, ale systematyczny wzrost roślin. To z kolei ułatwia bieżącą pielęgnację ogrodu lub działki.

W jakiej formie dostępne są nawozy do trawy?

Przed zakupem nawozu do trawy warto także zwrócić uwagę na jego konsystencję. Krócej działają produkty w formie płynnej. Przekazują one składniki odżywcze przez kilkanaście dni.

Używanie nawozu płynnego wymaga ponadto dokładności. Brak równomiernego dawkowania skutkuje różną wysokością trawy. Istnieje też ryzyko pozostawienia pustych miejsc. W tych przestrzeniach mogą pojawić się chwasty. Rozwiązaniem problemu jest zakup nawozu z odchwaszczaczem. Aby uniknąć problemów, dobrze jest też wybrać produkt ze spryskiwaczem.

Nawozy sprzedawane są również w formie granulatów. Tego typu produkty przekazują trawie składniki mineralne przez około 30 dni. W ich przypadku trzeba jednak uważać na zbrylanie się nawozu. Dochodzi do niego, ponieważ mają one tendencję do pochłaniania wilgoci.