padel

Padel bez tajemnic – jak dobrze dobrać sprzęt do gry?

Jakakolwiek aktywność jest jak najbardziej na plus. Starając się uprawiać jakiś sport jednocześnie dbasz o swoje zdrowie, jak też uczysz się wytrwałości, sumienności i też pokory. Trenowanie padla wiąże się z tym, że musisz być bardzo precyzyjny, ponieważ milimetry potrafią przesądzić o sukcesie. Jak zatem zadbać o umiejętne wyposażenie do gry? Na co zwracać uwagę? By poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Czym w ogóle jest padel?

Padel to sport, który siłą rzeczy nie jest zbyt popularny, jednak nie ma co się temu dziwić, bo jest to stosunkowo młody sport, bo pojawił się dopiero w II połowie XX wieku. Co prawda rozwija się bardzo dynamicznie i za nację, która dominuje uznaje się Hiszpanię, ale jeszcze nie jest tak bardzo znany. Oglądając go pierwszy raz można mieć wrażenie, że jest to mieszanka tenisa i squasha – trzeba sobie powiedzieć, że jest to bardzo słuszne spostrzeżenie. 

Sama gra odbywa się na korcie, który jest większych rozmiarów od squashowego, natomiast przejął od niego ściany. Akcję rozpoczyna się serwisem z biodra, a następnie piłka po uderzeniu od ściany może odbić się tylko raz, natomiast można ją odbić o dowolną liczbę ścian, więc tutaj są zasady typowo squashowe. Coś co wyróżnia ten sport, to wygląd rakiety, który zupełnie odbiega od tradycyjnych rakiet, które znamy z innych sportów. 

Sport jest bardzo towarzyską grą i mogą w nią grać kobiety razem z mężczyznami, ponieważ siła nie ma aż tak wielkiego znaczenia, tylko liczy się współpraca z partnerem. No właśnie, nie wspomnieliśmy, że padel jest grą, w którą gra się systemem deblowym i tutaj liczą się bardziej takie czynniki jak współpraca i zaufanie dla partnera, aniżeli pojedyncze umiejętności. 

Zachęcamy do tego, żeby zapoznać się z filmikami z wielkich turniejów – jest to bardzo efektowny sport, który gromadzi tysiące kibiców.

Jakich sprzętów wymaga padel?

Gra w padla w Polsce jest o tyle utrudniona, że ciężko o dostępność kortów, aczkolwiek w większych miastach nie ma z tym problemu i gra przybiera na popularności, więc wydaje się, że powstanie wiele miejsc gdzie będzie można w niego grać. 

Oczywiście, do grania w padla jest potrzebna odpowiednia odzież w postaci koszulki i spodenek – warto wybrać takie ubrania, które nie będą krępować ruchów i warto wybrać do tego odzież termoaktywną, która się sprawdzi idealnie. Najważniejszą rzeczą w grze w padla jest rakieta, która zupełnie nie przypomina tych, które znamy z innych sportów i jest hybrydą rakiet do tenisa ziemnego, stołowego czy też squasha, a jednak nadal jej wygląd jest wyjątkowy. Rakieta do padla posiada duże wypustki i jej rozmiar jest mały, co sprawia, że uderzenia muszą być bardzo precyzyjne. Skoro jest rakieta, to musi być i piłka, która jest bardzo podobna do tej tenisowej, jednak posiada inne właściwości.

Bardzo istotnym sprzętem do gry w padla są buty i staraj się dobierać takie, w których będziesz mógł swobodnie poruszać się po korcie i zarazem nie będziesz się ślizgał. Padel to sport, który analogicznie jak w squashu czy tenisie polega na szybkich zrywach i szybkim przemieszczaniu się po terenie przeznaczonym do gry, więc obuwie może być czynnikiem, dzięki któremu będziesz łatwiej dochodzić do trudnych piłek, a przede wszystkim Twoja stopa będzie ustabilizowana.

Od czego warto zacząć uprawiając padla amatorsko?

Przede wszystkim padla będzie o wiele łatwiej uprawiać osobom, które już miały do czynienia z tenisem czy też squashem. Na samym początku znajdź partnera, z którym będziesz chciał występować. Bardzo dobrze jeżeli będziecie mieli stałych przeciwników, bądź będziecie ich wyszukiwać na własną rękę – Internet daje takie możliwości.

Jeżeli chodzi o sam sprzęt, to oczywiście musisz kupić rakietę i posiadać parę piłek. Jeżeli chodzi o akcesoria do rakiety, to warto kupić owijki do rakiet, które poprawią uchwyt i zwiększą jej żywotność. Dużym plusem tej gry jest to, że nie musisz wydawać ogromnych pieniędzy, żeby go uprawiać – sprzęt może wystarczyć Ci na wiele lat. 

Dużym plusem padla jest mała kontaktowość i poza incydentalnymi wypadkami, jak uderzenie piłką, które jednak rzadko ma miejsce, nie ma możliwości kontuzji głowy, często przytrafiających się przy kontaktach z przeciwnikiem. Nie oznacza to jednak tego, że nie masz dbać o siebie. Warto zakupić stabilizatory, które będą chronić stawy skokowe, jak również wybrać odpowiednie buty, które ustabilizują Twoją stopę i poruszanie się po korcie będzie o wiele bezpieczniejsze i wygodniejsze. Jeżeli jesteś zainteresowany kupnem sprzętu, to zobacz produkty do gry w padla.

Jakiego sprzętu półprofesjonaliści (i profesjonaliści) używają z asortymentu Decathlon?

Wspomnieliśmy już o tym, że padel jest sporem, który poza wynajmem kortu nie wymaga większych nakładów. Oczywiście Decathlon oferuje bogatą ofertę rakiet w różnych cenach. Zarówno dla półprofesjonalistów, jak i zawodowców polecamy rakietę do padla PR 990 Hybrid Hard, którą charakteryzuje duża precyzja uderzenia, jak również łatwo się ją manewruje. Model z marki KUIKMA zaprojektowany z Horaciem Alvarezem Clementi, jest rakietą z najwyższej półki w dobrej cenie.

Nie da się ukryć, że nie bez piłki gra jest niemożliwa i bardzo dobrą piłką zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów będzie piłka 3B marki HEAD, która sprawdzi się idealnie dla osób, które potrzebują piłek od dużym odskoku. Posiada kauczukowy rdzeń, co sprawia, że jakość odbicia jest na wysokim poziomie oraz posiada dobre przyspieszenie i jest wytrzymała.

Dobrze dobrane buty sprawiają, że poruszanie po korcie jest łatwiejsze. Przykładem takiego modelu dla każdego gracza jest PS 990 Stability marki Kuikma charakteryzujące się dużą trwałością oraz posiada wzmacniającą wstawkę w śródstopiu podeszwy zewnętrznej i podeszwę środkową z gęstą pianką EVA – będzie to miało zbawienny wpływ na Twoją stopę, która dodatkowo jest zabezpieczona specjalnymi żłobieniami na podeszwie.

Serdecznie polecamy Ci rozpoczęcie przygody z padlem, bo jest to sport bardzo towarzyski, który można uprawiać z bliskimi znajomymi. Warto rozpocząć regularne granie, ponieważ dyscyplina się dopiero rozwija w naszym kraju i może się okazać, że przy regularnym treningu osiągniesz poziom, który doprowadzi Cię bardzo wysoko! Nie jest to drogi sport, który wymaga dużych nakładów finansowych. Warto wybierać sprzęt do padla z oferty Decathlon – gwarancja najniższych cen i dobrej jakości!