mini cross

Mini cross dla dziecka – poradnik wyboru

Wielu rodziców zastanawia się, jaki jednoślad kupić dla syna lub córki. Wybierając się na zakupy, należy wiedzieć, że podobnie jak rowery, motocykle dla dzieci mają różne wielkości ram oraz kół. Dzięki temu możliwe jest idealne dopasowanie pojazdu do wieku i wzrostu juniora. Poniżej znajduje się więcej informacji o najlepszych modelach pit bike’ów.

Motory crossowe dla dzieci do 10 lat

Egzamin na prawo jazdy motocyklem można zdawać, mając skończone 14 lat. Jednak pierwsze szlify w terenie zdobywają już kilkulatki. Niektóre z nich w wieku 8 lat mogą być zawodnikami na wyścigach. Dlatego na rynku dostępne są motory crossowe dla dzieci. Najmniejsze z nich to MRF:

  • 80 – wyposażony jest w całkiem mocny silnik czterosuwowy o pojemności 83 cm3 i mocy 5,5 KM. Dedykowany jest dla przedszkolaków od 5. roku życia. Siedzenie znajduje się na wysokości 63 cm, co ułatwia wsiadanie i prowadzenie jednośladu. Ma półautomatyczną skrzynię biegów i hamulce bębnowe. Waga wynosi 53 kg.
  • 80 Runner – powstał z myślą o adeptach zawodów crossowych, którzy ukończyli 7 lat. Również ten motor spalinowy dla dzieci ma silnik o mocy 5,5 KM, ale pojemność jest większa, bo ma 86 cm3. Siedzisko jest na wysokości 64 cm. Na szczególną uwagę zasługują mocne amortyzatory zamontowane z przodu i z tyłu ramy. Ten cross dla dziecka to przemyślany model przeznaczony do nauki jazdy terenowej.

Motory dla dzieci od 10 lat – spalinowe

Dla nastolatków zaprojektowano zwinne jednoślady o pojemności silnika od 120 do 140 cm3. Można je kupić w przystępnej cenie, która zaczyna się od około 3500 zł. Najpopularniejsze są modele pit bike MRF:

  • 120 – to niezawodny, z odpowiednim zapasem mocy, pojazd z silnikiem 120 cm3. Jest to czterosuw chłodzony powietrzem. Siedzenie znajduje się na wysokości 73 cm, a waga to 63 kg. Te motocykle dla dzieci mają manualną skrzynię biegową z 4 biegami.
  • 120 TTR E-START – to jeden z najnowszych crossów, który odpala się od tzw. kopniaka. Jest to doskonała maszyna zarówno dla młodzieży, jak i kobiet, którym z pewnością przypadnie do gustu tłumik z db-killerem. Dzięki niemu głośny ryk silnika jest miły dla uszu, a jazda komfortowa. Siedzenie umieszczono na wysokości 75 cm. Model waży 68 kg.
  • 140RC – to jeden z większych modeli od MRF, w którym znacznie wzmocniono ramę. Silnik ma pojemność 140 cm3 i moc 14 KM. Użytkownicy z pewnością docenią przednie zawieszenie o długim skoku. Z tyłu motoru producent zainstalował amortyzator o skoku 65 mm. Mocną stroną jest przemyślane, antypoślizgowe poszycie siedzenia, które znajduje się na wysokości 83 cm, a kierownica – 110 cm.
  • 140 RC-Z – to prawdziwa perełka wśród tych jednośladów. Ma aluminiowy wahacz i został poddany fabrycznemu tuningowi.

Mini motocykle

Jeśli chodzi o motory dla dzieci od 10 lat, spalinowe modele to najlepsze maszyny na torach crossowych. Jak widać, zakup odpowiedniego jednośladu jest ułatwiony dzięki szerokiemu wyborowi różnych wariantów. Rozważając kwestię ceny, śmiało można powiedzieć, że jest ona bardzo przystępna. Ponadto pojazdy MRF to najwyższa klasa wśród crossów dla juniorów.