wychowanie psa

Jak oduczyć psa spania w łóżku? Praktyczne porady

Czworonogi uwielbiają spędzać czas z właścicielami. Niekiedy do tego stopnia, że nie odstępują ich nawet na krok. Naturalną konsekwencją tego zachowania jest wskakiwanie na pościel i układnie się na niej do snu. Takie nawyki mają swoje zalety i wady. Dlatego warto zastanowić się, czy spanie z psem w jednym łóżku to dobry pomysł.

Dlaczego pies chętnie śpi obok właściciela?

Potrzeba bliskości z przedstawicielami grupy, w której żyje psiak, jest bardzo mocna. W naturze dzikie stada funkcjonują w gromadzie, czyli razem polują, jedzą i śpią. Psy przytulają się do siebie w zimne noce, dzięki czemu zapewniają sobie ciepło i poczucie bezpieczeństwa. Dlatego w domowych warunkach czworonogi uznają właścicieli za członków swojej sfory i chcą z nimi spędzać każdą chwilę. W obecności opiekuna pupil jest spokojny i zrelaksowany.

Spanie z psem – wady i zalety

O ile szczeniak zajmuje mało miejsca na kołdrze, o tyle dorosły przedstawiciel dużej rasy rezerwuje dla siebie co najmniej jej połowę. Tak spędzona noc może być przyczyną niewyspania się i chronicznego zmęczenia. Należy również pamiętać, że na futrze w trakcie spacerów zbierają się zabrudzenia, bakterie i pasożyty. Wszystko to trafia na pościel i może skutkować groźnymi chorobami takimi jak tasiemczyca czy glistnica. Dodatkowym przeciwwskazaniem dla obecności czworonoga w sypialni jest alergia na psią sierść.

Do zalet, jakie daje spanie z psem w jednym łóżku, można zaliczyć zwiększenie poziomu oksytocyny. Jest to hormon odpowiadający za uczucia łączące matki z dziećmi, ale także opiekunów z psiakami i odwrotnie. Ponadto czworonogi są cieplejsze od ludzi, stąd wybornie grzeją zmarznięte stopy. Jest to również sprawdzona metoda na niespokojny sen pupila. Decyzję, czy pozwolić mu na taką zażyłość, czy raczej wybrać dla niego legowisko, należy podjąć po analizie powyższych argumentów.

Jak oduczyć wchodzenia psa na łóżko?

Gdy malutka, puchata kuleczka zmienia się np. w 30-kilogramowego osobnika, bywa, że komfort nocnego wypoczynku jest zakłócony. Wynika to z faktu, że zwierzak budzi się i zmienia swoją pozycję dość często. W związku z tym powinno się uczyć pupila od małego korzystania z legowiska dla psa. Wielkość posłania należy dopasować do rozmiaru czworonoga. Można wybrać posłanie z pokrowcem lub jednoczęściowe.

Wielu właścicieli zastanawia się, jak oduczyć psa wchodzenia na łóżko. Wymaga to cierpliwości, a każdy postęp w nauce podopiecznego należy nagradzać dobrym słowem i smakołykiem. Wówczas jego zachowanie będzie kojarzyło się mu pozytywnie. W przeciwnym razie może potraktować je jako karę i nie zrozumieć intencji swojego pana lub pani. Następnie każdą próbę wejścia na kołdrę trzeba skutecznie udaremniać, wypowiadając komendę np. „na miejsce”.

Wśród odpowiedzi na pytanie, jak oduczyć psa spania w łóżku często pojawia się informacja, że w posłaniach dla zwierzaków warto zostawić np. starą koszulkę opiekuna. Jego zapach będzie dawał poczucie bezpieczeństwa czworonogowi. Podobny rezultat przyniesie ulokowanie posłania w pobliżu kanapy.