Dolegliwości, które pojawiają się w obrębie dłoni czy palców, są dużym dyskomfortem i utrudnieniem. Dolegliwości bólowe oraz problem z poruszaniem palcami, chwytaniem mogą być objawem palca trzaskającego. Czym jest dolegliwość zwana palcem trzaskającym? Jak się objawia ? Jak ją leczyć ?
Dysfunkcja dłoni oraz palców- na czym polega ?
Palec trzaskający, to choroba polegająca na tworzeniu się stanu zapalnego, najczęściej ból dotyka palca serdecznego. Choroba najczęściej dotyczy jednego palca, ale zdarzają się przypadki wystąpienia dolegliwości na kilku palcach, całej dłoni a nawet obu rąk. Niestety, takie przypadki nie należą do rzadko spotykanych.
Przyczyny choroby
Palec trzaskający nazywany również zatrzaskującym, spowodowany jest zapaleniem pochewki ścięgna zginacza palca w dłoni. Takie zapalenie. Powoduje zgrubienie ścięgna co powoduje trudność w prawidłowym funkcjonowaniu. Nie ma jednoznacznych przyczyn, natomiast przypuszcza się że do rozwoju stanu zapalnego mogą się przyczynić:
- Urazy mechaniczne
- Przeciążenia dłoni
- Reumatoidalne zapalenie stawów
- Cukrzyca
- Dna moczanowa
Objawy choroby oraz jej występowanie
Głównym objawem, jaki występuje podczas choroby, jest problem ze swobodnym wyprostowaniem palca. Może również pojawić się obrzęk oraz ból. Objawy najczęściej występują rano, natomiast w zaawansowanym stadium choroby, dolegliwości będą występowały cały czas. Nazwa choroby nie wzięła się bez przyczyny, a to dlatego że charakterystycznym objawem tej dolegliwości jest „trzask” przy próbie prostowania.
Palec trzaskający zdecydowanie częściej dotyka kobiety między 40-60 rokiem życia. Kobiety w ciąży z powodu zwiększonych hormonów, również często muszą się zmierzyć z tą dolegliwością. Osoby wykonujące codziennie stałe czynności takie jak:
- Tkanie
- szycie
- wykonujące prace biurowe np. używanie zszywacza
- robienie na drutach
- grające na instrumentach
- są bardziej narażone na dolegliwości związane z tą chorobą.
Diagnoza oraz leczenia
Postawienie diagnozy, nie powinno być dla lekarza wielkim wyzwaniem. Charakterystyczne objawy, oraz „trzask” nie powinny pozostawiać wątpliwości. Aby potwierdzić diagnozę, lekarz może zlecić wykonanie badania USG, w obrębie zmienionej okolicy. Wykonanie badania USG, pomoże lekarzowi wykluczyć przykurcz Dupuytrena.
Leczenie uzależnione jest od zaawansowania choroby, oraz obszaru jaki obejmuje. Jeżeli diagnoza zostanie postawiona w początkowym stadium, wystarczy leczenie mało inwazyjne np.:
- leki przeciwzapalne
- zastrzyki sterydowe
- fizykoterapia
Jeżeli choroba jest zaawansowana lub leczenie nie przyniosło efektów, konieczny jest zabieg operacyjny.
Jak wygląda zabieg ?
Wskazaniami do zabiegu są:
- zdiagnozowana choroba w stanie zaawansowanym
- ból
- utrudnione poruszanie palcami
- trzaskanie
- problem z codziennym funkcjonowaniem
Zabieg chirurgiczny wykonuje się stosując znieczulenie miejscowe. Cały zabieg polega na umiejętnym przecięciu, lub całkowitym usunięciu ścięgna. Aby wykonać takie czynności, lekarz delikatnie natnie skórę w zmienionej chorobowo okolicy. Po wykonanym zabiegu, zakładane są szwy, zazwyczaj jest ich kilka. Operacje wykonuje się, w celu przywrócenia swobodnych ruchów palca. Cały zabieg trwa maksymalnie 45 minut. Pacjent tego samego dnia może wrócić do domu.
Efekty oraz zalecenia
Już po wykonanym zabiegu, pacjent zauważy pierwsze efekty. Aby zminimalizować obrzęk oraz dolegliwości bólowe, rękę umieszcza się na specjalnym temblaku. Po operacji należy nie przeciążać ręki, oraz skorzystać z rehabilitacji. Szwy zdejmowane są po ok 2 tygodniach.
Aby ręka wróciła do pełnej sprawności, warto również w domu wykonywać podstawowe ćwiczenia.
Jeżeli zmagasz się z problemem palca trzaskającego, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Szczególnie w sytuacji gdy:
- palce trzaskające występują na kilku palcach
- stan zapalny utrzymuje się przez dłuższy czas
- cierpisz na cukrzycę, dnę moczanową
Zabieg, który zniweluje Twoje dolegliwości, można wykonać w Warszawskiej klinice OT CO. Formularz kontaktowy wraz z cennikiem, dostępny jest na stronie wyżej wymienionej kliniki.
Leave a Reply