pies w domu

Pies w domu, czyli jak przygotować się na przyjęcie nowego członka rodziny?

Przygarnięcie psa, bez względu na to, czy bierzemy zwierzę rasowe z hodowli, czy adoptujemy psiaka ze schroniska, wymaga odpowiedniego przygotowania. Oprócz zakupu wyprawki, dobrej jakości karmy oraz zabawek dla pupila, należy wiedzieć, jak postępować ze zwierzęciem, aby proces jego socjalizacji przebiegał prawidłowo, a pies od samego początku był prawidłowo przystosowany do życia w rodzinie. Co warto wiedzieć o wychowaniu psa?

Wyprawka dla szczeniaka, czyli co kupić na początek?

Zanim w naszym domu zacznie rozlegać się wesołe szczekanie, musimy zadbać o wyposażenie się we wszystko, co niezbędne zwierzęciu do prawidłowego funkcjonowania w naszym otoczeniu. Zakup wyprawki wymaga starannego zaplanowania, gdyż pod wpływem emocji przyszli właściciele czworonogów zwykle są skłonni do kupowania nadmiaru rzeczy, które później z różnych powodów okazują się zupełnie nieprzydatnie. Zamiast kupować kolejne legowiska, warto pieniądze przeznaczyć na zakup dobrej jakości karmy, a na początku kupić tylko to, co realnie potrzebne.

pies w domu

Do podstawowego ekwipunku szczeniaka należy dobrej jakości legowisko, w którym zwierzę będzie mogło odpocząć po całym dniu szaleństw. Jego wielkość powinna być dostosowana do rasy psa – innego legowiska będzie potrzebował maltańczyk, a innego owczarek niemiecki. Oprócz legowiska, należy koniecznie zaopatrzyć się w miseczki na karmę oraz wodę.

Na początku odpowiednie będą te mniejszych rozmiarów, które z czasem wymienimy na większe. Najlepiej kupować akcesoria z antypoślizgowym spodem, gdyż ułatwią zwierzęciu spożywanie pokarmu. Dobrej jakości smycz dopasowana do rozmiarów psa oraz adresówka również przydadzą się na samym początku przygody z psem, podobnie jak kilka zabawek, dzięki którym zaczniemy poprzez zabawę stopniowo budować więź z naszym ulubieńcem.

Socjalizacja, czyli jak uczyć psa prawidłowych zachowań?

Każdy profesjonalny portal o psach stoi na stanowisku, że proces socjalizacji powinien rozpocząć się od razu, kiedy tylko zwierzak zagości w naszych progach. Jest to o tyle istotne, że szczenięta bardzo szybko uczą się nowych zachowań, zarówno tych dobrych, jak i złych, co może mieć duży wpływ na ich zachowanie w późniejszym okresie. Złe nawyki bardzo trudno wykorzenić, warto więc nie dopuścić do ich wykształcenia się.

Osoby, które zdecydowały się na przygarnięcie psa z dobrej hodowli mają o tyle łatwiejsze zadanie, że zwierzę zostało odpowiednio przygotowane do życia w rodzinie. Nieco więcej wysiłku należy włożyć natomiast w wychowanie psa ze schroniska, ale jest to wyzwanie, któremu zdecydowanie warto się poświęcić.

Szczenięta mają to do siebie, że stale sprawdzają, na ile mogą sobie pozwolić z opiekunem. Zadaniem człowieka, jak radzi portal o psach, jest przede wszystkim konsekwencja – należy pokazywać psu, co może robić, a czego nie i trzymać się zasad. Warto jeszcze przed przybyciem czworonoga przeprowadzić rozmowę ze wszystkimi domownikami i ustalić, na co będziemy pozwalali zwierzęciu.

Każdy członek rodziny musi przestrzegać zasad, aby zwierzę czuło się pewnie i bezpiecznie. W razie trudności, warto natomiast poczytać porady ekspertów na portalach o psach albo skorzystać ze wsparcia hodowcy lub psiego behawiorysty, którzy udzielą stosownego wsparcia w procesie socjalizacji czworonożnego pupila.

Partnerem materiału jest portal o psach Nosem.pl