Strona domowa Aktualności Pies w domu, czyli jak przygotować się na przyjęcie nowego członka rodziny?

Pies w domu, czyli jak przygotować się na przyjęcie nowego członka rodziny?

0
0
pies w domu

Przygarnięcie psa, bez względu na to, czy bierzemy zwierzę rasowe z hodowli, czy adoptujemy psiaka ze schroniska, wymaga odpowiedniego przygotowania. Oprócz zakupu wyprawki, dobrej jakości karmy oraz zabawek dla pupila, należy wiedzieć, jak postępować ze zwierzęciem, aby proces jego socjalizacji przebiegał prawidłowo, a pies od samego początku był prawidłowo przystosowany do życia w rodzinie. Co warto wiedzieć o wychowaniu psa?

Wyprawka dla szczeniaka, czyli co kupić na początek?

Zanim w naszym domu zacznie rozlegać się wesołe szczekanie, musimy zadbać o wyposażenie się we wszystko, co niezbędne zwierzęciu do prawidłowego funkcjonowania w naszym otoczeniu. Zakup wyprawki wymaga starannego zaplanowania, gdyż pod wpływem emocji przyszli właściciele czworonogów zwykle są skłonni do kupowania nadmiaru rzeczy, które później z różnych powodów okazują się zupełnie nieprzydatnie. Zamiast kupować kolejne legowiska, warto pieniądze przeznaczyć na zakup dobrej jakości karmy, a na początku kupić tylko to, co realnie potrzebne.

pies w domu

Do podstawowego ekwipunku szczeniaka należy dobrej jakości legowisko, w którym zwierzę będzie mogło odpocząć po całym dniu szaleństw. Jego wielkość powinna być dostosowana do rasy psa – innego legowiska będzie potrzebował maltańczyk, a innego owczarek niemiecki. Oprócz legowiska, należy koniecznie zaopatrzyć się w miseczki na karmę oraz wodę.

Na początku odpowiednie będą te mniejszych rozmiarów, które z czasem wymienimy na większe. Najlepiej kupować akcesoria z antypoślizgowym spodem, gdyż ułatwią zwierzęciu spożywanie pokarmu. Dobrej jakości smycz dopasowana do rozmiarów psa oraz adresówka również przydadzą się na samym początku przygody z psem, podobnie jak kilka zabawek, dzięki którym zaczniemy poprzez zabawę stopniowo budować więź z naszym ulubieńcem.

Socjalizacja, czyli jak uczyć psa prawidłowych zachowań?

Każdy profesjonalny portal o psach stoi na stanowisku, że proces socjalizacji powinien rozpocząć się od razu, kiedy tylko zwierzak zagości w naszych progach. Jest to o tyle istotne, że szczenięta bardzo szybko uczą się nowych zachowań, zarówno tych dobrych, jak i złych, co może mieć duży wpływ na ich zachowanie w późniejszym okresie. Złe nawyki bardzo trudno wykorzenić, warto więc nie dopuścić do ich wykształcenia się.

Osoby, które zdecydowały się na przygarnięcie psa z dobrej hodowli mają o tyle łatwiejsze zadanie, że zwierzę zostało odpowiednio przygotowane do życia w rodzinie. Nieco więcej wysiłku należy włożyć natomiast w wychowanie psa ze schroniska, ale jest to wyzwanie, któremu zdecydowanie warto się poświęcić.

Szczenięta mają to do siebie, że stale sprawdzają, na ile mogą sobie pozwolić z opiekunem. Zadaniem człowieka, jak radzi portal o psach, jest przede wszystkim konsekwencja – należy pokazywać psu, co może robić, a czego nie i trzymać się zasad. Warto jeszcze przed przybyciem czworonoga przeprowadzić rozmowę ze wszystkimi domownikami i ustalić, na co będziemy pozwalali zwierzęciu.

Każdy członek rodziny musi przestrzegać zasad, aby zwierzę czuło się pewnie i bezpiecznie. W razie trudności, warto natomiast poczytać porady ekspertów na portalach o psach albo skorzystać ze wsparcia hodowcy lub psiego behawiorysty, którzy udzielą stosownego wsparcia w procesie socjalizacji czworonożnego pupila.

Partnerem materiału jest portal o psach Nosem.pl

Pokaż więcej artykułów
Pokaż więcej artykułów z  Aktualności

Dodaj komentarz

Zobacz także

Prosty do zrobienia przepis na kurczaka po chińsku, który zachwyci całą twoją rodzinę

Jeśli nie masz pojęcia, co zrobić dzisiaj na obiad, polecam ci kurczaka po chińsku. Ta pro…