wizyta u dentysty

Dlaczego warto dbać o zęby?

Zęby są wizytówką każdego z nas, bez względu na wiek. Aby długo cieszyć się pięknym uśmiechem i utrzymać stan zębów w dobrej kondycji należy przede wszystkim zadbać o prawidłową profilaktykę. Takie działanie często zapobiega powstawaniu różnych groźnych chorób jamy ustnej, ale także umożliwia ich wczesne wykrycie. Dlaczego jeszcze warto jest dbać o zęby i w jaki sposób należy to robić? Podpowiadamy.

Codzienna higiena jamy ustnej to podstawa

Codzienna dokładna higiena jamy ustnej jest podstawą do tego, aby jak najdłużej móc cieszyć się zdrowym uzębieniem. Warto jest wiedzieć to, że nieleczone zęby i związane z nimi dolegliwości mają wpływ na pojawianie się wielu, często bardzo groźnych chorób w całym organizmie. W myśl powiedzenia, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, trzeba położyć nacisk na to, aby nie dopuszczać do ich powstawania. Aby tak się stało należy mocno wziąć sobie do serca codzienne rytuały związane z higieną jamy ustnej. W praktyce oznacza to, że bardzo dobrze byłoby, aby myć zęby po każdym posiłku. W przypadku osób dorosłych bardzo dobrze jest dołączyć jeszcze do tych czynności nitkowanie, które wykonywane jest w sposób dokładny, aby przeczyścić przestrzenie międzyzębowe i nie dopuścić do zalegania w nich pokarmu.

Zobacz także: https://fprot.pl/wybielanie-zebow-skuteczne-metody/

Leczenie profilaktyczne u stomatologa

Kolejnym krokiem do utrzymania zębów oraz dziąseł w dobrej kondycji jest regularne odwiedzanie stomatologa. Jeśli nie zaobserwujemy u siebie żadnych niepokojących objawów, wówczas należy to robić tak średnio co pół roku. Kolejna kwestia, to korzystanie z dobrodziejstw, jakie daje medycyna, a więc różnego rodzaju zabiegi stomatologiczne, których zadaniem jest niedopuszczanie do pojawiania się nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej. Wśród nich warto wymienić chociażby piaskowanie. Zabieg ten polega na tym że w trakcie jego wykonywania usuwane są przebarwienia, jak również zalegający osad nazębny. Jeśli w porę go nie usuniemy, może szybko przerodzić się w kamień nazębny.

Kolejnym zabiegiem z jakiego warto skorzystać jest skaling. Ten konieczny jest do przeprowadzenia, jeśli jednak nie będziemy w stanie uniknąć pojawienia się kamienia. Ten usuwany jest za pomocą ultradźwięków, ale bez obaw – nie powoduje on ani niszczenia szkliwa, ani także w trakcie jego wykonywania nie będziemy odczuwać bólu. Warto jest także docenić moc lakierowania, a więc pokrywania zębów preparatem, który zawiera fluor. Jest bardzo skuteczny w niedopuszczaniu do pojawiania się próchnicy, jak również nadwrażliwości zębów.