ciaza

Suplementacja w ciąży – co i jak?

Żyjemy szybko, w ferworze dnia codziennego często jakość naszej diety schodzi na dalszy plan. Tymczasem na etapie przygotowania do zajścia w ciążę, a przede wszystkim w okresie ciąży, zdrowe odżywianie ma ogromne znaczenie.

W tym czasie należy kłaść nacisk na regularne spożywanie pełnowartościowych, zbilansowanych posiłków. Odpowiednio dobrany suplement diety dla kobiet w ciąży będzie znakomitym uzupełnieniem, które da pewność, że organizm w tym wymagającym okresie otrzymuje wszystko, czego potrzebuje.

Dlaczego warto wspomagać się suplementami w czasie ciąży?

Okres ciąży to istny festiwal zmian w kobiecym organizmie. Pociągają one za sobą znaczące zwiększenie zapotrzebowania na witaminy, minerały i inne składniki odżywcze. Dlatego, przyszła mama powinna jeść zdrowo, lekko i różnorodnie. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie cenne składniki, można sobie łatwo dostarczyć. Jako przykład, weźmy kwasy DHA tak istotne, jeżeli chodzi o rozwój siatkówki oka oraz układu nerwowego płodu. Jego głównym, naturalnym źródłem są ryby morskie czy owoce morza. Jak wskazują statystyki, w naszym kraju spożycie tych produktów jest na bardzo niskim poziomie, stąd dobrze, aby wybrany suplement diety dla kobiet w ciąży zawierał w sobie owe kwasy.

Wielu przyszłym mamom, szczególnie w początkowych etapach ciąży dokuczają mdłości i wymioty. Potrafią one nie tylko skutecznie uprzykrzyć dzień, ale mogą również przyczynić się do odwodnienia i utraty części składników odżywczych dostarczonych sobie wraz z posiłkiem. Dlatego należy pić dużo wody (zaleca się ok. 2,5 – 3 litry dziennie), a suplementacja pomoże „wyrównać straty”.

Zdarza się również, że kobiety w ciąży doznają wybiórczości pokarmowej (odrzuca je od części produktów) co znacząco ogranicza różnorodność w codziennej diecie.

ciaza

Jak wybierać suplementy diety dla kobiet w ciąży?

Producenci suplementów prześcigają się w tworzeniu ich kompozycji. Kolorowe opakowania i zapewnienia o wysokiej zawartości konkretnych składników kuszą, jednak dobierając najlepszy suplement diety dla kobiet w ciąży, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw. Po pierwsze, więcej, wcale nie znaczy lepiej. Na nic, że niektóre z nich zdają się zawierać wszystko, co potrzebne, skoro zawarte w nich składniki, mogą wzajemnie niwelować swoje działanie. Po drugie, liczy się forma, w jakiej dany składnik występuje w preparacie. Wysoka zawartość może brzmi dobrze, ale nie jest istotna jeżeli występuje on w formie słabo przyswajalnej przez organizm.

Starannie dobrana kompozycja składników, w ich najlepiej przyswajalnych formach oraz troska o ich jakość oraz dbałość o cały proces produkcyjny to cechy, które sprawiają, że dane suplementy diety dla kobiet w ciąży są tymi odpowiednimi. Najczęściej, suplementy dla ciężarnych zawierają takie składniki jak kwasy foliowe, kwasy DHA, witaminę D, jod i witaminy z grupy B. Dobierając preparat warto kierować się rekomendacjami PTGiP (Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników) oraz szukać oznaczenia GMP oznaczającego dobre praktyki produkcyjne.