historia kredytowa

Historia kredytowa – co to takiego?

W naszym życiu mają miejsce przeróżne sytuacje. Choć wiele z nich jesteśmy w stanie przewidzieć, niektóre z nas spadają na nas niespodziewanie, a ich pojawienie się często związane jest koniecznością wydania dużej ilości pieniędzy, co z kolei może znacznie nadszarpnąć nasz domowy budżet. Zepsute auto, nagła usterka, konieczność remontu – przyczyny mogą być różne. Niestety, nie każdy z nas dysponuje taką ilością funduszy, które bez problemu pokryłyby niezbędny wydatek. To właśnie wtedy niektóre osoby decydują się na pożyczkę lub kredyt. Zanim jednak otrzymamy pieniądze, bank lub firma pożyczkowa mogą sprawdzić naszą historię kredytową. Sprawdź, co warto wiedzieć na jej temat.

Historia kredytowa – podstawowe informacje

Historia kredytowa to hasło, które bardzo często pojawia się w kontekście kredytów lub pożyczek pozabankowych. Dlaczego jej sprawdzenie ma tak duże znaczenie dla instytucji, która udziela Ci pożyczki? Historia kredytowa to nic innego jak wszystkie dane dotyczące Ciebie jako klienta, które zostały zebrane w BIK. Twoje dane trafiają tam za każdym razem, kiedy starasz się o kredyt w banku lub pożyczkę w instytucji pozabankowej, która współpracuje z BIK. Więcej informacji na temat BIK znajdziesz na stronie: https://pankredyt.pl/bik-sprawdzic-zdolnosc-kredytowa.

Znajdują się tam zarówno informacje dotyczące aktualnie spłacanych należności, jak i tych, które zostały już uregulowane. Znaczenie historii kredytowej jest bardzo istotne, ponieważ od informacji w niej zawartych zależy to, czy kredyt lub pożyczka zostaną nam przyznane.

Czym jest BIK?

BIK to skrót, który osobom niezaznajomionym z terminami dotyczącymi bankowości może początkowo mówić bardzo niewiele. BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to swego rodzaju magazyn danych dotyczący historii kredytowej klienta. Można znaleźć w nim informacje pochodzące z banków, firm pożyczkowych czy spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi, a także przechowuje informacje dotyczące Twojej historii kredytowej. Jeśli jest to uzasadnione prawnie, zgromadzone informacje przekazuje instytucji, w której staramy się o uzyskanie pożyczki. Warto jednak pamiętać, że do BIK trafiamy nie tylko wtedy, gdy zalegamy ze spłatą zobowiązania. Znajdują się tam także informacje na temat kredytów odnawialnych czy debetów. Informacje na temat tego, kiedy trafia się do BIK znajdziesz tutaj: https://loando.pl/wpis/bik-aktualizuje-dane-znajdziemy-darmowym-raporcie.

Jak długo BIK przechowuje dane?

To bardzo częste pytanie w przypadku osób, które figurują w BIK, i które starają się o przyznanie im kolejnej pożyczki. Dane dotyczące Twoich kredytów są przetwarzane w BIK przez cały okres spłaty. Następnie dane dotyczące spłaconych zobowiązań przestają być widoczne dla instytucji, które mogą sprawdzić Twoją historię kredytową, chyba że wyraziłeś zgodę dotyczącą przetwarzania Twoich danych. Jest to dobry wybór, szczególnie gdy wszystkie zobowiązania spłacałeś w terminie, ponieważ dzięki temu w łatwy sposób możesz zbudować swoją historię kredytową.