kredyt inwestycyjny

Kredyt inwestycyjny – co to jest i czy opłaca się go brać?

Kredyty są stałą częścią naszego finansowego krajobrazu. Czasami są jedynym sposobem, byśmy mogli pozwolić sobie na własne mieszkanie lub wymianę samochodu i absolutnie nie ma w tym nic złego, ponieważ jeśli istnieją takie możliwości, to warto z nich korzystać. Pamiętajmy jednak, że kredyt kosztuje a jego spłata to dla nas zawsze zobowiązanie. Większe, mniejsze – to zależy już od wielu czynników, ale konieczność spłaty długu może się za nami ciągnąć latami. Nieco inaczej sprawa wygląda z kredytem inwestycyjnym, który w założeniu ma być dla nas furtką do zarobku. Jak to wygląda w praktyce?

Kredyt inwestycyjny – co to jest?

Tak jak ustaliliśmy we wstępie, kredyty zazwyczaj wyciągają od nas pieniądze. Pozwalają nam na zakup nieruchomości czy zafundowanie sobie wakacji, jednakże będziemy musieli ponieść odpowiednio wysokie koszty za taką usługę. Czasami zdarzy się tak, zwłaszcza w momencie kiedy decydujemy się kupić nieruchomość, że przez pierwsze kilka lat będziemy płacić same odsetki. Czasami może nas to wręcz przytłoczyć – o tym, jak można odroczyć ratę kredytu, możemy szerzej przeczytać tutaj: https://www.nowytydzien.pl/w-jaki-sposob-mozna-odroczyc-splate-kredytu/, dzisiaj zajmiemy się jednak specyficznym rodzajem kredytu, który w ostatecznym rozrachunku, ma nam zapewnić przychód. Jest to kredyt inwestycyjny.

Kredyt inwestycyjny – jak to wygląda?

Kredyt inwestycyjny jest możliwy do uzyskania zarówno przez osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa. Zazwyczaj, decydują się na nie przedsiębiorstwa, które są obecne na rynku już jakiś czas i mają ugruntowaną pozycję, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żebyśmy zaczęli się starać o kredyt, w momencie kiedy nasza firma dopiero raczkuje. Co więcej – jest to na tyle popularne rozwiązanie, że większość banków ma oferty przygotowane typowo pod nowe firmy.

Na co może zostać przeznaczony kredyt inwestycyjny? Możliwości jest całkiem sporo. Mówiąc najogólniej, kredyt inwestycyjny możemy wydać na wszystko, co jest konieczne do funkcjonowania i rozwoju naszej firmy. Dotyczy to chociażby maszyn, które zostaną następnie użyte przy pracy firmy, lub pojazdów służbowych. Kredyt inwestycyjny jest nawet w stanie sfinansować nam zakup nieruchomości, jednakże w tym wypadku będziemy musieli liczyć się z wyższym wkładem własnym, oraz sporą liczbą koniecznych do załatwienia formalności.

Jak wziąć kredyt pod inwestycję?

W celu uzyskania kredytu inwestycyjnego, przedsiębiorca bądź osoba fizyczna, będzie musiała na samym początku wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową. W praktyce oznacza to, że jeśli nasze poprzednie zobowiązania były opłacane terminowo i bez żadnych problemów, bank będzie bardziej skłonny do udzielenia nam kolejnej pożyczki. Jednakże, jeśli nasza historia w BIK nie jest idealna, pozyskanie kredytu może być nawet niemożliwe. W tym wypadku kredyt inwestycyjny wygląda dokładnie tak samo jak klasyczny kredyt. Co więc go odróżnia?

Przede wszystkim, kredyt inwestycyjny oferuje nam dłuższy okres kredytowania, co przekłada się na jego stosunkowo niskie raty, które korzystnie wypadają przy prowadzeniu swojego biznesu.