Prywatny dom opieki – jesień życia może być radosna

Prywatny dom opieki – jesień życia może być radosna

Im więcej lat, tym mniej sił do życia. Ta prosta prawda zmusza seniorów do poszukiwania rozwiązań, które zapewnią im godny i wygodny kres życia. Coraz częściej rezygnują z samodzielnego mieszkania, by przenieść się do wyspecjalizowanych placówek opiekuńczych.

Emerytura w domu opieki

Domy starców, czy – jak wolimy je dziś nazywać – domy seniorów lub prywatne domy opieki, wyrastają jak grzyby po deszczu i są odpowiedzią na coraz większe zapotrzebowanie na tego typu usługi. Coraz większą grupą wiekową w Polsce są właśnie emeryci. Osoby, które potrzebują nie tylko opieki, ale i towarzystwa. Nie każdy ma ochotę spędzić jesień życia zamknięty samotnie w czterech ścianach.

Pobyt w domu opieki, to rozwiązanie, które niesie ze sobą same plusy. Nie trzeba troszczyć się o podstawowe potrzeby typu zakupy czy sprzątanie. Nie trzeba wystawać w kolejkach do lekarzy, większość tego typu placówek oferuje także opiekę medyczną. Nie trzeba wychodzić z domu, by spotkać kogoś, z kim można porozmawiać, wspólnie obejrzeć telewizję, zagrać w karty lub szachy. Dla osób aktywnych fizycznie organizowane są różnego rodzaju wycieczki, cykliczne wyjścia na basen.

Współczesne standardy w domach opieki

Niegdyś dom starców przypominał szpital i często nadal jest tak kojarzony. Tymczasem dziś to placówki na zupełnie innym poziomie. Zakwaterowanie zbliżone jest raczej do hotelu niż szpitala czy sanatorium. Personel medyczny i pomocniczy służy opieką i wsparciem, ale nie narzuca się i nie ingeruje w prywatność pensjonariuszy. Każda osoba, która zdecyduje się na zamieszkanie w takim miejscu, ma pełne prawo nazywać je swoim nowym domem. Domy opieki Arkadia oferują nie tylko standardowy pakiet opiekuńczy, ale także rodzinne ciepło i serdeczność. Każdy, kto trafi do jednego z czterech domów, może liczyć nie tylko na przysłowiowy wikt i opierunek, ale także na autentyczną i szczerą bliskość drugiej osoby. Tu nikt nie czuje się samotny i opuszczony. Nikt nie zostaje sam ze swoimi problemami, nie tylko zdrowotnymi, ale także emocjonalnymi, ludzkimi. Tu każdy czuje się ważny i potrzebny.

Dlaczego osoby starsze chętnie korzystają z prywatnych domów opieki

Wbrew obiegowej opinii osoby starsze często i chętnie korzystają z tego typu rozwiązań. Powodów jest wiele. Czasem senior wymaga stałej opieki, a czasem po prostu nie chce mieszkać sam, słusznie postrzegając samotność jako jeden z negatywów wieku emerytalnego. Bywają i tacy, którzy nie chcą być obciążeniem dla rodziny. Prywatny dom opieki jest dla nich sposobem na odnalezienie się w nowej, nie zawsze łatwej roli osoby w starszym wieku. Jest także idealnym miejscem do nawiązania nowych znajomości i przyjaźni.


Więcej na temat funkcjonowania prywatnych domów opieki, opinie pensjonariuszy i gości, korzyści z wyboru takiego rozwiązania można poznać na stronie www.domstarcow.pl