sport top

Sposoby na spędzanie aktywności w wolny dzień

Możliwości aktywnego spędzania czasu w plenerze jest mnóstwo – wystarczy tylko doprać odpowiedni rodzaj do własnych upodobań. Zamiast oglądać mecze w internecie, lepiej pograć w piłkę nożną na świeżym powietrzu. Oczywiście nie namawiam wszystkich na piłkę, bo mamy dużo innych opcji: spacery, bieganie, jazda na rowerze czy łyżworolkach, wędrówki, zewnętrzne siłownie – to tylko niewielki wycinek tego, jak można aktywnie spędzać czas w plenerze.

Spacery, biegi, marszobiegi – aktywności dla każdego

Pierwszym skojarzeniem, które przychodzi do głowy, gdy mówimy o aktywnym spędzaniu wolnego czasu w plenerze, są zwykłe spacery – które z czasem mogą przekształcić się w bardziej intensywne marszobiegi lub biegi. Ta aktywność właściwie nie wymagająca żadnego przygotowania. Jedynym warunkiem jest dostosowanie ubioru do pogody panującej na zewnątrz, gdyż źle dobrana garderoba może zniechęcić nawet najbardziej zapalonego spacerowicza.

W sferach miejskich parków często spotykane są również tzw. ścieżki zdrowia. Połączenie spacerów z dodatkową aktywnością fizyczną mobilizuje organizm, powodując jego dotlenienie. Umiejscowienie takiej ścieżki wśród otoczenia przyrody, z dala od traktów komunikacyjnych, stanowi ogromną wartość dla organizmu człowieka, przebywającego przez większość czasu w powietrzu silnie zanieczyszczonym (np.spalinami).

Przyrządy i urządzenia do aktywnego spędzania czasu w plenerze

Coraz popularniejsze stają się również zewnętrzne siłownie, montowane na świeżym powietrzu. Umożliwiają one wykonywanie rozmaitych ćwiczeń wśród naturalnego otoczenia. Najlepiej, gdy są zainstalowane w parkach czy innych miejscach oddalonych od miejskiego zgiełku – dając możliwość niezakłóconego obcowania z przyrodą przy jednoczesnym kształtowaniu własnego ciała.  Zaletą tych siłowni jest niewątpliwie to, że są bezpłatne i dostępne dla każdego chętnego – nie trzeba tu kupować karnetu ani mieć specjalnego wyposażenia czy stroju.

Do grona najpopularniejszych aktywności fizycznych, które można uprawiać w plenerze, należą również jazda na łyżworolkach czy rowerze. Każda z nich powoduje przyspieszenie tętna i wywiera korzystny wpływ na układ krążenia. Jazda na rowerze to również doskonały przykład aktywności fizycznej, którą uprawiać może prawie każdy i prawie zawsze. Uznawana jest za aktywność mniej obciążającą stawy niż np. bieganie i jest bardziej przyjazna dla osób borykających się z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi.

Co ciekawe, większość tych plenerowych aktywności nie wiąże się z dodatkowymi nakładami finansowymi: nawet zwykły, stary rower doskonale sprawdzi się do rekreacyjnej jazdy parkowymi alejkami, a na początek przygody z bieganiem również nie jest potrzebna specjalistyczna odzież funkcyjna. Podejmując aktywność fizyczną w plenerze wystarczy dopasować jej rodzaj i intensywność do swoich upodobań i możliwości – co być może rozbudzi prawdziwą miłość do sportu.