sprzedaz pojazdu

Sprzedajesz pojazd? Zobacz, o co warto zadbać!

Sprzedaż samochodu kojarzy się z czymś uciążliwym i nieprzyjemnym. Zawsze wymaga ona odpowiedniego przygotowania auta oraz załatwienia kilku formalności, takich jak np. zgłoszenie sprzedaży w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym wykupiłeś ubezpieczenie OC. Przedstawiamy garstkę porad, które ułatwią Ci proces zbycia pojazdu.

Ubezpieczenie pojazdu, dowód rejestracyjny… – przygotuj niezbędne dokumenty!

Po pierwsze polecamy, abyś przed wizytą pierwszego zainteresowanego przygotował wszelkie dokumenty związane z autem. Będzie to oczywiście dowód rejestracyjny, karta pojazdu, faktury z tytułu wykonanych napraw, czy też książka serwisowa. Nie zapominaj także o dokumencie potwierdzającym ważne ubezpieczenie OC samochodu!

Możesz być pewny, że potencjalni nabywcy będą chcieli przejrzeć wszystkie te dokumenty, a w Twoim interesie jest je udostępnić. Jakakolwiek niechęć z Twojej strony może być odebrana negatywnie, co ostatecznie utrudni Ci sprzedaż.

Usuń drobne usterki samochodu

Czasami zdarza się, że samochód posiada bardzo drobne wady, które nie wpływają na bezpieczeństwo jazdy, a do których szybko się przyzwyczajamy. Jednak bezpośrednio przed podejmowaniem próby sprzedaży czterokołowca warto im się przyjrzeć i spróbować je zniwelować, aby nie niepokoiły kupujących.

Pamiętaj, że klienci są niezwykle wyczuleni na wszystko, co może negatywnie świadczyć o pojeździe. Każdy niepożądany trzask czy nawet lekko oderwane od normy zachowanie samochodu będzie działało na Twoją niekorzyść. Zachęcamy, abyś przed wystawieniem auta na sprzedaż wykonał najbardziej podstawowe poprawki techniczne.

Jak Cię widzą, tak Cię piszą

Przygotowanie pojazdu to nie tylko zadbanie o ubezpieczenie OC czy zniwelowanie drobnych usterek, ale również… jego porządne wysprzątanie. Choćby Twoje auto było w nienagannym stanie technicznym, powinieneś zadbać o jego czystość. Pamiętaj, aby dokładnie wymyć swój samochód zarówno na zewnątrz, jak i porządnie wysprzątać go wewnątrz!

Możesz mieć pewność, że właściwe zaprezentowanie auta to już połowa sukcesu. W końcu potencjalny nabywca może uznać, że skoro nie dbałeś o czystość pojazdu, to nie przykładałeś też uwagi do jego właściwej eksploatacji. Nie zapominaj o tym i poświęć nieco czasu na odkurzanie oraz mycie!

Nie zatajaj istotnych informacji o stanie technicznym samochodu

Wprawdzie zatajając niewygodne fakty o Twoim samochodzie możesz zwiększyć szansę na sprzedaż, ale… możesz także ją zmniejszyć, jeśli klient sam je odkryje (albo zrobi to za niego diagnosta). Zachęcamy, abyś był uczciwy i wiarygodny. To, że Twoje auto brało udział w kolizji drogowej nie znaczy jeszcze, że nikt nie będzie chciał go kupić. W końcu bardzo trudno jest znaleźć używane auto, które nie miało choćby wgniecionego zderzaka!

Sprzedałeś pojazd? Musisz to zgłosić!

Jeśli już uda Ci się sprzedać swój samochód, powinieneś ten fakt zgłosić w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym wykupiłeś ubezpieczenie samochodu. Terminem zgłoszenia takiej sprzedaży jest 14 dni od daty transakcji. Dzięki temu możesz m. in. liczyć na zwrot niewykorzystanych składek, jeśli nowy nabywca zdecyduje się zrezygnować z dotychczasowego ubezpieczenia.

Analogicznego zgłoszenia musisz też dokonać w starostwie powiatowym, w którym zarejestrowałeś dany pojazd (w ciągu 30 dni). Wystarczy jedynie przygotowanie dokumentu sprzedaży, a urzędnik odnotuje ten fakt w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Pamiętaj o tym, aby nie mieć ewentualnych kłopotów wynikających z poczynań nowego właściciela auta.

Bądź cierpliwy!

Jakkolwiek byś się nie przygotował, sprzedaż samochodu zawsze jest dość kłopotliwa i czasochłonna. Zawczasu przygotuj wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak dowód rejestracyjny, karta pojazdu, czy ubezpieczenie OC. Zadbaj też o stan techniczny i wizualny auta, a po dokonaniu sprzedaży zgłoś ten fakt w towarzystwie ubezpieczeniowym oraz w starostwie powiatowym. Powodzenia!