Stłuszczenie wątroby – czym jest i jak sobie z nim poradzić?

Wątroba to główny narząd odpowiedzialny za detoksykację. Filtruje, oczyszcza ze wszystkich substancji, które każdego dnia gromadzone są w organizmie. Trafiają bowiem do niego wraz z pożywieniem, ale i ze środowiska zewnętrznego. Najczęściej zła dieta, brak aktywności fizycznej, otyłość lub nadwaga i nadmierne spożycie alkoholu, sprzyjają rozwojowi schorzenia, jakim jest stłuszczenie wątroby. Czym się charakteryzuje i jak sobie z nim poradzić?

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby

Najczęstsza choroba wątroba, która dotyka nie tylko mieszkańców krajów rozwiniętych, to niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Po raz pierwszy chorobę opisano ponad 60 lat temu, jednak to dziś jej powszechność sprawia, że tak wiele mówi się o dbałości o narząd, który jest w stanie zapewnić skuteczne usuwanie nagromadzonych toksyn. Zlekceważone schorzenie, wszelkie objawy sugerujące, że problem umiejscawia się właśnie po stronie wątroby, mogą prowadzić do niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby, zwłóknienia, a także marskości wątroby.

Czym jest stłuszczenie wątroby?

Stłuszczenie wątroby polega na nagromadzeniu lipidów w hepatocytach. Rejestruje się głównie nadmierną ilość triglicerydów. Stan taki jest spowodowany odpowiedzią wątroby na rozmaite szkodliwe czynniki. Co ważne, jeśli ustępuje działanie czynnika przyczyniającego się do gromadzenia triglicerydów, proces ten zyskuje na charakterze odwracalnym.

Przyczyny stłuszczenia wątroby

Do jednej z głównych przyczyn niealkoholowego stłuszczenia wątroby, zalicza się spożywanie alkoholu. Wątroba, która nie ma czasu na neutralizację toksyn oraz regenerację, staje się obciążona kolejnymi dawkami alkoholu etylowego. Odstawienie go w momencie dostrzeżenia lub zdiagnozowania pierwszych objawów, jest konieczne. To jedyna szansa na powrót do zdrowia.

Pośród innych przyczyn wymienia się nieprawidłową dietę. Schorzenie dotyka głównie osób z zaburzoną przemianą materii, których jadłospis obfituje w cukry oraz tłuszcze nasycone. Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, nadwaga i otyłość, zdecydowanie predysponują do rozwoju stłuszczenia wątroby.

Choroba jest o tyle groźna, że przez długi czas może przebiegać bezobjawowo. Poza tym wątroba nie jest unerwiona, dlatego nie pojawia się tutaj ból. Dolegliwości lokalizują się zwykle w nadbrzuszu, pod żebrami, a związane są z wątrobą, która nieprawidłowo funkcjonująca powiększa się i uciska na inne narządy. Uporanie się z takim stanem wymaga w dużej mierze zmiany nawyków żywieniowych. Zdania na temat farmakologii są podzielone, natomiast wspomagająco można korzystać z suplementów na wątrobę, takich jak Hepatil. Więcej o tych produktach dowiemy się ze strony http://www.hepatil.com/.

Kolejne przyczyny stłuszczenia wątroby to zaburzenia metaboliczne, a wśród nich wymienia się stosowanie leków oddziałujących na metabolizm lipidów, żywienie pozajelitowe czy też abetalipoproteinemię.

Dieta na stłuszczoną wątrobę

Wątroba, w której nagromadziły się zbyt duże ilości tłuszczów, wymaga przede wszystkim odciążenia. Bezwzględnie należy odstawić alkohol, a do tego zmienić nawyki żywieniowe. Wspomagać – w razie potrzeby – mogą suplementy, takie jak Hepatil Complex. Tego typu produkty dostarczają między innymi fosfolipidów – związków budujących błony komórkowe. Tak zbudowana błona wpływa na selektywne przepuszczanie niektórych rodzajów cząsteczek. To dlatego tak ważne są fosfolipidy i ich funkcje, jakie spełniają mają znaczenie dla prawidłowej pracy i kondycji wątroby.

Funkcje fosfolipidów sprawiają, że hamuje się proces włóknienia w tym narządzie, ograniczając tym samym ryzyko marskości. Ponadto zwiększają rozpuszczalność cholesterolu w żółci, efektem czego jest działanie przeciwmiażdżycowe. Więcej informacji o fosfolipidach i nie tylko, można znaleźć w artykule Jaką rolę odgrywają fosfolipidy w naszej wątrobie?

Fosfolipidy poprawiają przepływ krwi w naczyniach krwionośnych za sprawą zmniejszenia lepkości płytek krwi. Odgrywają ważną rolę we wchłanianiu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a także w trawieniu tychże.

Jak dokładnie wygląda dieta wątrobowa? Liczą się nie tylko stosowane produkty, ale i sposób przyrządzania posiłków.

Dieta wątrobowa – regularność spożywania i jakość posiłków

Wątroba do regeneracji potrzebuje regularnie dostarczanego pożywienia, ale w małych ilościach, a także wartościowych produktów. Przygotowując dania, należy zapomnieć o smażeniu, wymieniając je na pieczenie, duszenie i gotowanie. Powinno się spożywać posiłki o niewielkiej objętości, ale częściej, co 3-4 godziny. Konieczne jest zadbanie o osiągnięcie i/lub utrzymanie prawidłowej masy ciała. Odchudzania nie można jednak przeprowadzać za pomocą restrykcyjnych diet, ponieważ po ich zakończeniu jest bardzo duże ryzyko wystąpienia efektu jo-jo, a do tego nie są one w stanie zaoferować dostarczenia wszystkich składników odżywczych, w odpowiednich ilościach.

Dieta wątrobowa obejmuje ograniczenie produktów cukierniczych i tłuszczów zwierzęcych. W jadłospisie nie może zabraknąć miejsca na różnokolorowe owoce i warzywa. Niewielka ilość tłuszczów jest potrzebna, ale powinny to być w głównej mierze nienasycone kwasy tłuszczowe. Dieta powinna oferować zwiększoną ilość węglowodanów. Ponadto liczy się spożywanie produktów, które dostarczają duże ilości witamin C i E, należących do antyoksydantów. Przydatne wskazówki odnośnie diety na stłuszczoną wątrobę, znajdują się w artykule: Dieta wątrobowa – co jeść przy stłuszczeniu wątroby?

Skutki stłuszczenia wątroby

Stłuszczenie wątroby, o ile pozostaje nieleczone, a pacjent bagatelizuje objawy i złe wyniki badań, przynosi negatywne skutki dla całego organizmu. Nagromadzone triglicerydy z czasem doprowadzają do przewlekłego stanu zapalnego. Tłuszcz w tym stanie zostaje utleniony do reaktywnych rodników. Konsekwencją są reakcje doprowadzające do niszczenia komórek wątroby. W ich miejscu gromadzą się komórki zapalne, ostatecznie wytwarzające tkankę włóknistą. Wątroba włóknieje, po latach dochodzi do jej marskości, a finalnie niewydolności narządu.

Zmiany w diecie i codziennym życiu, które mogą poprawić kondycję wątroby, nie są trudne do wprowadzenia. Warto się o nie pokusić, bo w zaawansowanej chorobie, pierwotnie odwracalne stłuszczenie wątroby, może być już niemożliwe.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!


Źródła:

  • http://www.pnmedycznych.pl/wp-content/uploads/2015/06/pnm_2013_031-037b.pdf
  • http://www.postepybiochemii.pl/pdf/3_2017/190-197.pdf
  • https://ncez.pl/choroba-a-dieta/choroby-ukladu-pokarmowego/stluszczenie-watroby—–czy-mam-sie-bac-
  • https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/96543,czy-mozna-wyleczyc-stluszczenie-watroby
  • http://www.essentiale.pl/fosfolipidy
  • https://www.medme.pl/artykuly/dieta-watrobowa-czego-unikac,69138.html
  • http://www.doctormed.pl/info/dieta/dieta-watrobowa-wolno-jesc-a-czego/
  • http://www.szpitaljp2.krakow.pl/fileadmin/user_upload/Dieta%20w%C4%85trobowa%20I-wszy%20okres.pdf