Jak zarabiać na wynajmie?

Nie od dziś mówi się, że zarabianie na wynajmie mieszkań to jeden z najlepszych interesów, jaki można robić w życiu. Najem mieszkań kojarzy się nam z wolnością finansową. W Polsce, z roku na rok, zwiększa się liczba osób, lokujących swoje oszczędności w zakup mieszkania przeznaczonego pod wynajem. Inwestycje tego typu cieszą się tak dużym zainteresowaniem, że deweloperzy wyprzedają praktycznie natychmiast mieszkania niewielkie i w atrakcyjnych lokalizacjach. Inwestowanie w nieruchomości łączy się w naszym wyobrażeniu z pojęciem dochodu pasywnego, czyli takiego, który zyskujemy bez żadnego nakładu pracy i energii. W przypadku wynajmu ciężko jednak mówić o uzyskaniu sensownych dochodów z nieruchomości bez choćby odrobiny zaangażowania.

Najprostsza, wymagająca najmniejszego nakładu pracy opcją jest wynajem długoterminowy. W pierwszej kolejności przygotowujemy umowę najmu, zamieszczając w niej wszystkie dane dotyczące praw i obowiązków stron. Warto przygotować szablon umowy wcześniej, skonsultować go z prawnikiem lub chociaż poradnikami internetowymi, aby zawrzeć wszelkie konieczne i wymagane prawem informacje. W następnej kolejności rozpoczynamy poszukiwania najemcy. Istnieją setki możliwości dawania ogłoszeń i warto z nich korzystać, pamiętając, aby ogłoszenie uatrakcyjnić aktualnym zdjęciem i dokładnym opisem lokalu. Już na tym etapie warto zastanowić się, kto ma być naszym najemcą idealnym. Warto pamiętać, że polskie prawo stosunkowo dobrze zabezpiecza najemców i przy wyborze lokatora dokładnie sprawdzić, czy będzie rzetelnie i terminowo opłacał zobowiązania najmu. Jeśli nie, pozostanie nam wystąpienie na drogę sądową i uzyskanie nakazu eksmisji. Gmina ma wówczas obowiązek przydzielenia lokalu zastępczego. Niestety, w większości przypadków gminy nie dysponują wolnymi lokalami, stąd ogromnym problemem jest pozbycie się nierzetelnego lokatora. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu może być opcja spisania (w obecności notariusza) umowy najmu okazjonalnego. Najemca, wskazuje w niej miejsce, do którego zostanie wykwaterowany w przypadku nie wywiązania się z ciążących na nim obowiązków.

Wynajem krótkoterminowy

Wiele osób decyduje się na nieco bardziej kłopotliwą formę najmu krótkoterminowego. Najem lokali położonych w centrach atrakcyjnych miast, za pośrednictwem portali rezerwacyjnych jest bardzo popularny. Najemcy chętnie korzystają z formy, która zwykle bywa zdecydowanie tańsza od hotelu, a daje dodatkową swobodę korzystania choćby z kuchni. Jest to także bardzo opłacalna forma dla wynajmującego. Wymaga jednak dodatkowej pracy: konieczne jest nie tylko bieżące prowadzenie kalendarza rezerwacji, ale także sprzątanie po lokatorach i wykonywanie drobnych napraw. Szczególnie, uszkodzenia sprzętów czy samego lokalu są sporym mankamentem, nie sposób bowiem pobierać wysokiej kaucji zabezpieczającej nas przed stratami. Kosztem dodatkowym, który należy odliczyć od zysków jest dodatkowe ubezpieczenie lokalu wraz z wyposażeniem. Minusem jest także brak stabilności. Nie mamy pewności, czy mieszkanie będzie przechodziło z rak do rąk.

Kolejnym atrakcyjnym pomysłem jest wynajem poszczególnych pokoi w lokalu. Z założenia generuje to wyższy dochód z najmu całości. Jest także nieco bardziej kłopotliwe. Pierwszym kosztem jest dostosowanie lokalu do potrzeb najmu. Konieczny remont musi obejmować wydzielenie odrębnej, maksymalnej liczby pomieszczeń oraz (jeśli to możliwe) dodatkowych łazienek. Jest to forma najmu skierowana do określonej grupy lokatorów, najczęściej studentów lub osób pracujących w danym miejscu czasowo (kontrakt, zlecenie). Wynajem ten jest bardziej kłopotliwy, bowiem właściciel musi podpisać kilka odrębnych umów najmu. Dodatkowo, nie wszystkie udaje się zawrzeć w tym samym okresie i na ten sam czas trwania. Częsta rotacja powoduje konieczność regularnego szukania najemców. Z drugiej jednak strony minimalizowane jest ryzyko, że mieszkanie będzie stać puste i przynosić straty.

Szukasz nieruchomości nad morzem? Odwiedź: https://baltickorona.pl/mieszkania-nad-morzem/

Decydując się na inwestycję w nieruchomości, oprócz wysiłku związanego z zarządzaniem wynajmem, musimy liczyć się z jeszcze jedną niedogodnością. Polacy są narodem wyjątkowo przywiązanym do własności. Tylko nieliczni z nas decydują się na najem, zamiast zakupu mieszkania. Oczywiście dane uwzględniają tylko nieruchomości, z których dochód zgłoszono do opodatkowania, ale według aktualnych informacji tylko 5% Polaków decyduje się na zamieszkanie w wynajętym lokalu. W Niemczech jest to około 40%. Trzeba liczyć się więc z tym, że w jakimś okresie rynek najmu ulegnie pewnemu zachwianiu. Mieszkań na wynajem może być więcej, niż chętnych do wynajęcia lokali.