suszenie kukurydzy

Suszenie kukurydzy – na czym polega?

W Polsce hodujemy naprawdę sporo kukurydzy, przez co każdego roku jesteśmy w stanie eksportować za granicę nawet sporo ponad milion ton. Aby jednak eksport kukurydzy był możliwy i opłacalny konieczne jest suszenie kukurydzy, gdyż wilgotna kukurydza jest skupowana po mniej opłacalnych cenach. Na czym polega ten proces i dlaczego go się wykonuje?

Kiedy wykonuje się suszenie kukurydzy?

Moment, w którym w naszym kraju wykonywane jest suszenie kukurydzy w Płońsku różni się w zależności od roku. Wszystko jest bowiem uzależnione od tego, kiedy przeprowadzane są zbiory kukurydzy, a na ten moment spory wpływ ma sytuacja pogodowa w kraju. W wypadku, gdy spotkała nas ciepła wiosna, a także suche lato zbiory zaczynają się już w sierpniu. W bardziej deszczowych latach z kolei mają one miejsce na przełomie września i października.

Na czym polega suszenie kukurydzy?

Proces, jakim jest suszenie kukurydzy oczywiście polega na obniżeniu jej wilgotności. Ta jest podobnie jak moment zbioru mocno uzależniona od pogody w danym roku. Zazwyczaj wynosi ona od 30 do 35%.

W Polsce najczęściej wykorzystuje się dwie metody suszenia kukurydzy. Pierwsza z nich to suszenie jednoetapowe i jak sama nazwa składa się tylko z jednego etapu. Jest nim wsadzenie kukurydzy to suszarki wysokotemperaturowej. Pierwotnie w panuje w niej temperatura rzędu około 80 stopni, gdyż gdyby była wyższa niż 90 stopni istniałoby ryzyko uszkodzenia ziaren. Pod koniec procesu temperatura wzrasta do 110 stopni, a gdy wilgotności osiągnie mniej niż 15% kukurydza schładzana jest do 10 stopni Celsjusza.

Drugi sposób to suszenie dwuetapowe. Jest ono bardziej popularne na zachodzie, lecz możliwe, że zacznie być często stosowane w Polsce, gdyż pozwala na ograniczenie kosztów suszenia, które są dość dotkliwe dla rolników. Wpierw kukurydza trafia do takiej samej suszarki, gdzie pod koniec schładza się ją nie do 10, a do niecałych 20 stopni. Następnie w magazynie jest suszona z pomocą ciepła odzyskanego z suszenia w pierwszym etapie. Jest to sposób tańszy nawet o 25% od suszenia jednoetapowego.