elektroizolacyjna tasma

Taśma elektroizolacyjna – do czego można ją wykorzystać?

Taśma izolacyjna, jak sama nazwa wskazuje służy do izolacji. Jednak w zależności od materiału, z którego jest wykonana może być wykorzystywana do różnych celów. Czym jest taśma elektroizolacyjna i jak można ją wykorzystać?

Taśma elektroizolacyjna – czym jest?

Taśma elektroizolacyjna wielkością przypomina zwykłą, przezroczystą taśmę klejącą. W przeciwieństwie do taśmy samoprzylepnej jest bardziej elastyczna i bardziej wytrzymała. Jest głównym zadaniem jest izolacja przewodów elektrycznych. Taśmy izolacyjne występują w wielu kolorach. Jest to oznaczenie, które wynika z różnych materiałów, z jakich zostały wykonane. Wyróżniają się różnymi właściwościami i różnym zastosowaniem. Podstawowa barwą, którą używa się najczęściej jest niebieski, służący do izolacji przewodów neutralnych. Mieszanka koloru żółtego i zielonego używana jest dla przewodu uziemiającego. Jeśli chodzi o przewody fazowe, to dla L1 stosowany jest kolor brązowy, dla L2 kolor czarny, natomiast dla L3 kolor szary. Taśma izolacyjna jest elastyczna, co umożliwia nie tylko izolacje przewodów, ale również przymocowanie do betonu, drewna, tworzyw sztucznych, a nawet cegły. 

Zastosowanie taśmy elektroizolacyjnej

Taśma izolacyjna używana jest przede wszystkim do izolacji kabli, co pozwala na wyeliminowanie  ryzyka wystąpienia przebicia, które może spowodować zwarcie lub porażenie użytkownika. Z taśm izolacyjnych korzysta się głównie  przy montażu instalacji elektrycznej. Na ogół zabezpiecza się nimi połączenia przewodów. Może być wykorzystywana do zabezpieczenia części do silników elektrycznych

Taśma może być także stosowana na zawilgoconych podłożach, na przykład w kuchni czy w łazience. Pozwala to chronić przewody w środowisku wilgoci. Chroni także przewody przed wpływem chemikaliów czy wysokich temperatur. Plusem jest odporność taśm na ścieranie, co zapewnia ich trwałość. 

Taśmę izolacyjna można wykorzystać w sposób niestandardowy. Przykładem może być taśma izolacyjna wysokotemperaturowa czy też taśma samowulkanizująca, wykonywana z kauczuku polizobutylenowego.