Wyposazenie do firmy gastronomicznej na co postawic i gdzie kupic

Wyposażenie firmy gastronomicznej – co i gdzie kupić?

Każdy lokal gastronomiczny musi dysponować odpowiednim wyposażeniem, które jest niezbędne do przyrządzania potraw. Jakie urządzenia wybierane są najczęściej? Gdzie można je kupić?

Kuchnia w firmie gastronomicznej skrojona na miarę

Bar, restauracja, firma cateringowa, stołówka – każdy z tych lokali gastronomicznych ma inne przeznaczenie, a także oferuje również inne dania i napoje dla swoich gości. Zatem dobra kuchnia w firmie gastronomicznej to zdecydowanie taka, która dopasowana jest do jego specyfiki.

Aby dobrać odpowiedni sprzęt gastronomiczny, warto zdecydować się na dostawcę, który może zapewnić wtedy kompleksową obsługę – projektowanie kuchni, dostawę sprzętu oraz jego montaż i serwis.

Profesjonalny sprzęt dla lokalu gastronomicznego

W sklepach gastronomicznych można kupić pełną gamę urządzeń służących do obróbki mechanicznej surowców, ich obróbki cieplnej, na przykład gotowania, smażenia czy pieczenia, a także do przechowywania surowców i gotowych dań.

Wśród najczęściej stosowanych urządzeń znajdują się między innymi kotły warzelne, kuchnie i piece gastronomiczne, taborety gastronomiczne – elektryczne i gazowe, grille, a także urządzenia jak frytkownice, gofrownice, naleśnikarki.

W kategorii obróbki mechanicznej kupowane są urządzenia jak wilki do mięsa, urządzenia służące do krojenia i szatkowania produktów spożywczych, miksery, obieraczki do warzyw, roboty gastronomiczne, prasy.

Wyposażenie lokalu gastronomicznego powinno także włączać odpowiednio dobrane meble gastronomiczne, dzięki którym można przechowywać produkty i korzystać z blatów roboczych.

Wyposażenie gastronomiczne można kupić przez internet

Coraz więcej firm gastronomicznych wyposaża się w niezbędne sprzęty i akcesoria przez internet. Do dyspozycji jest wiele hurtowni oferujących swoim klientom kompleksową obsługę.

Hurtownia internetowa hybryda-gastro.pl specjalizuje się w dostawie nowoczesnego sprzętu gastronomicznego od renomowanych producentów. W jej ofercie można znaleźć urządzenia zaliczane do wielu kategorii, między innymi kuchnia, zmywalnia, chłodnictwo, meble, bar i kawiarnia, bufet, zastawa stołowa, pizzeria czy catering.

Wśród sprzętów w ofercie hurtowni znajdują się:

  • frytownice gastronomiczne – do smażenia na głębokim tłuszczu
  • kotły warzelne gastronomiczne – do przygotowywania posiłków w kotłach podgrzewanych elektrycznie, gazowo
  • taborety elektryczne gastronomiczne – służące do gotowania i do smażenia potraw
  • kuchenki indukcyjne gastronomiczne – umożliwiające gotowanie i smażenie

Hurtownia hybryda-gastro.pl świadczy usługi projektowania kuchni, montażu i serwisu urządzeń gastronomicznych.

HYBRYDA ALEKSANDRA GÓRALCZYK

https://hybryda-gastro.pl

TEL: 32 418-72-55

E-MAIL: biuro@hybryda-gastro.pl

NIP: 6312312497, REGON: 241677598

ul. Stanisława Kunickiego 14, 44-100 Gliwice