aerozol

Aerozole – jak powstają?

Aerozole to niezwykle ciekawe związki, którym warto poświęcić kilka chwil. Dzisiaj pochylimy się nad tym, jak powstają, a także gdzie są potem wykorzystywane.

Czym dokładnie są aerozole – definicja

Jeżeli chodzi o takie substancje, jak aerozole, trzeba o nich powiedzieć trochę więcej. Nieczęsto bowiem zastanawiamy się nad tym, czym tak właściwie są tego typu substancje, a trzeba przyznać, iż posiadają one naprawdę intrygującą strukturę. Czym bowiem tak właściwie są aerozole? Zgodnie z definicjami naukowymi, choć oczywiście my na potrzeby tego tekstu je uprościmy, są stałymi lub ciekłymi cząstkami, które znajdują się w ośrodku rozpraszającym – w tym przypadku w gazie. Gdy używamy aerozolu może nam się wydawać, iż mamy do czynienia z gazem, jednak jest zupełnie inaczej – są to tak naprawdę cząstki i cząsteczki, które są niejako w nim zanurzone. Wszelkie spraye to właśnie aerozole, lecz możemy tak powiedzieć na przykład o pyłkach kwiatowych, spalinach samochodowych czy dymie z kominów – to wszystko są właśnie aerozole, o czym jednak zbyt często nie myślimy.

Jak wytwarzane są aerozole?

Jeżeli chodzi o wytwarzanie aerozoli, które potem są wykorzystywane w różnych miejscach, możemy mówić o różnych aspektach. Niektóre aerozole powstają bowiem naturalnie, inne zaś – za sprawą działań człowieka. Każdy z nich jednak posiada taką samą genezę – lekki gaz podczas przemieszczania się zabiera ze sobą cząstki, które unoszą się razem z nim. Tak właśnie powstaje aerozol, co jest na przykład wykorzystywane w takich produktach, jak puszki aerozolowe.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się aerozole?

Jeżeli chodzi o wykorzystywanie aerozoli w naszym codziennym życiu, możemy powiedzieć o wielu gałęziach. Trzeba wspomnieć o branży kosmetycznej, dla przykładu o dezodorantach czy perfumach, ale również o medycynie – spraye na ból gardła czy na zatkany nos to również aerozole. Te substancje są również nieocenione w przemyśle samochodowymi i hydraulicznym czy przy tworzeniu chemii gospodarczej