badania

Badanie HPV – kiedy należy je wykonać?

Wirus brodawczaka ludzkiego jest naprawdę groźny dla ludzi, a w szczególności dla kobiet, które przez jego obecność są znacznie bardziej narażone na zachorowanie na nowotwór szyjki macicy. Jednym ze sposobów na jego skuteczne wykrycie jest badanie HPV. Gdzie można je wykonać, kiedy warto to zrobić i dlaczego nie warto z tym zwlekać?

Gdzie można wykonać badanie HPV?

Aby wykonać badanie HPV w Krakowie konieczne będzie znalezienie odpowiedniej kliniki, która posiada własne laboratorium lub współpracuje z laboratorium wyposażonym w sprzęt pozwalający na przeprowadzenie takiego badania. Dlatego by mieć pewność, że w danym miejscu wykonamy badanie HPV najlepiej jest znaleźć takowe w internecie i skontaktować się z nim przed wizytą.

Jednym z miejsc w Krakowie, w którym można wykonać badanie HPV jest klinika Allmed Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Lek. Rafał Ufnalewski. Oferuje ona wykonanie szybkiego oraz skutecznego badania HPV, które sprawdza czy w naszym ciele obecny jest wirus brodawczaka ludzkiego.

Kiedy należy wykonać badanie HPV?

Istnieje parę niepokojących objawów, które powinny skłonić nie tylko kobietę, ale też mężczyznę do wykonania badania HPV. Jest to o tyle ważne, że ten wirus kojarzony jest z kobietami, gdyż może u nich powodować nowotwór szyjki macicy. Jest on jednak równie niebezpieczny dla mężczyzn. Objawy, które powinny skłonić nas do wykonania badania HPV to między innymi brodawki na skórze, nawracające infekcje intymne, czy też kłykciny w okolicy jamy ustnej lub narządów płciowych.

Dlaczego warto wykonać badanie HPV?

Szybkie wykonanie badania HPV to niezwykle ważna czynność w razie pojawienia się jakichkolwiek objawów obecności wirusa brodawczaka ludzkiego. Zbyt późno wykryty lub nieleczony może bowiem doprowadzić do bardzo poważnych schorzeń takich jak rak szyjki macicy u kobiet, czy też nowotworu prącia u mężczyzn. Obie płcie są z kolei narażone na nowotwór odbytu lub gardła. Dlatego niezwykle ważne jest szybkie wykrycie tego wirusa.