Cięcie w betonie – kiedy się je wykonuje i jaka metoda jest najlepsza?

Cięcie w betonie – kiedy się je wykonuje i jaka metoda jest najlepsza?

Przeciętny człowiek z reguły nie ma do czynienia z ciężkimi pracami budowlanymi. Jednak czasami zdarzają się sytuacje, w których nie obejdzie się bez pomocy fachowców, którzy na nasze zlecenie wykonają specjalistyczne cięcia czy nawiercenia w powierzchniach betonowych. Kiedy specjalistyczne usługi budowlane są konieczne? Na jakie metody warto zwrócić swoją uwagę, szukając firmy zajmującej się specjalistycznymi usługami budowlanymi?

Kiedy zwrócić się do specjalisty?

Specjalistyczne usługi związane z cięciem betonu zlecane są przeważnie wszędzie tam, gdzie wymagana jest niezwykła precyzja i jest dużo pracy do wykonania. Cięcie w betonie można wykonywać zarówno w czasie prac budowlanych np. wycinanie poszczególnych elementów potrzebnych do budowy czy wykończenia domu (obecnie bardzo popularne stało się wykańczanie ścian płytami betonowymi, które wymagają precyzyjnego i zarazem delikatnego cięcia, aby nie wyszczerbiły się w czasie obróbki), jak i w czasie prac rozbiórkowych. Cięcie i nawiercanie betonu czy żelbetu przyśpiesza wówczas znacznie wykonanie zleconej pracy.

Cięcie i wiercenie w betonie jest też potrzebne w momencie, gdy w ścianach czy podłogach wykonanych z betonu należy wykonać precyzyjne otwory, w których umieszczone będą elementy poszczególnych instalacji pozwalających na prawidłowe funkcjonowanie domu. Precyzyjne wykonanie nacięć i otworów pozwoli na estetyczne wykończenie obrabianych powierzchni, sprawne położenie elementów instalacji i ich zabezpieczenie przed uszkodzeniami.

Jaka metoda najlepiej sprawdza się w przypadku cięcia betonu i innych twardych materiałów budowlanych?

Jedną z najlepszych metod cięcia i nawiercania betonu, a także żelbetu, nawet żelaza, jest metoda diamentowa, którą w czasie swojej pracy wykorzystują między innymi specjaliści z Rcut.pl. Na czym ona polega?

Jak wiadomo, diament zaliczany jest do najtwardszych substancji na świecie. Już od dawna jest on wykorzystywany do precyzyjnego cięcia różnorodnych materiałów. Zyskał on również zastosowanie w pracach budowlanych, w szczególności nawiercaniu i cięciu bardzo twardych i trudnych w obróbce materiałów. Dodatkową zaletą diamentów jest to, że są one odporne na działanie kwasów i zasad, dzięki czemu można wykorzystywać je w trudnych warunkach, gdzie wykorzystanie tradycyjnych metod się nie sprawdza. W technice diamentowej wykorzystuje się specjalne, wzmacniane właśnie diamentami tarcze do pił, a także wiertła o wzmocnionych końcówkach. Dzięki wykorzystaniu powłoki diamentowej zarówno wiertła, jak i tarcze są o wiele bardziej wytrzymałe na zniszczenia, przez co można z nich korzystać o wiele dłużej niż z tradycyjnych, również przy cięciu mniej wymagających materiałów budowlanych.

Elementy wzmacniane przy pomocy powłoki diamentowej wykorzystuje się między innymi w piłach ściennych, lonowych, drogowych i ręcznych.

Jakie prace są najczęściej wykonywane przy wykorzystaniu metody diamentowej?

Urządzenia ze wzmacnianymi techniką diamentową elementami wykorzystuje się w najróżniejszych pracach. Wszystko zależy od grubości materiału, a także jego położenia. Przykładowo w trudno dostępnych miejscach zazwyczaj stosuje się piły ręczne. Kiedy warunki na to pozwalają, stosuje się piły ścienne (do konstrukcji, stropów i ścian, których grubość nie przekracza 93 cm), liniowe (gdy grubość ciętej powierzchni przekracza 93 cm) lub drogowe (np. w przypadku przygotowywania posadzek przemysłowych). Więcej informacji na temat zastosowań techniki diamentowej do cięcia betonu i żelbetu można znaleźć na stronie www.rcut.pl.