ubezpieczenie na zycie

Co należy wziąć pod uwagę przed zakupem polisy na życie?

Wybór odpowiedniej polisy na życie to nie jest decyzja, którą podejmujemy w ciągu chwili. Ta decyzja jest niemal tak ważna, jak ta, którą podejmujemy przed zaciągnięciem kredytu, ponieważ umowa zawierana jest na wiele lat i jesteśmy zobowiązani do płacenia składek, które są zależne od danej polisy. Co musimy wziąć pod uwagę przy wyborze, na co zwrócić uwagę? Postaramy się lekko podpowiedzieć. 

Nie kupujmy polisy od razu

Wykupienie polisy to nie jest decyzja, którą możemy podjąć na pierwszym spotkaniu z danym towarzystwem ubezpieczeniowym. Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że cena polisy jest ceną indywidualną dla każdego, a dlaczego? Ponieważ ludzie są w różnym wieku, prowadzą odmienny tryb życia, ich stan zdrowia jest inny, tak więc zakres ochrony będzie dopasowany do każdego w odmienny sposób. 

Oczywiście, że decyzja o kupnie zależy tylko od Ciebie, ale pamiętaj, że warto rozważyć kilka różnych ofert na rynku. Może się tak zdarzyć, że w jednej polisie mamy mniejsze składki początkowe, a później rosnące, natomiast zakres obejmuje wiele więcej niż w innej. Więc odpowiedź nasuwa się sama: musimy przeanalizować wszystkie interesujące nas polisy na życie.

Czym kierować się przy doborze polisy?

Jaką funkcje powinna spełniać dobra polisa na życie? Przede wszystkim polisa na życie powinna zapewnić środki finansowe naszej rodzinie w momencie, gdy my nie jesteśmy w stanie. W jakich sytuacjach nie będziemy w stanie utrzymać naszej rodziny? Po pierwsze w przypadku naszego inwalidztwa, bardzo ciężkiej choroby i śmierci. 

Polisa na życie powinna:

  • mieć sumę ubezpieczenia w pełni adekwatną do naszego stylu życia i naszych potrzeb;
  • zawierać przejrzyste zasady ubezpieczenia;
  • posiadać możliwość zmiany warunków lub wykupienie dodatkowych opcji (nie jest to obowiązkowe, jednak bardzo przydatne);
  • proponować korzystne warunki umowy.

To główne, ale nie jedyne wytyczne, na które musimy zwrócić uwagę przy wyborze polisy. Powinniśmy także sprawdzić, ile wynosi okres zawarcia umowy. Ważne jest to, by umowa była dla nas dogodna, bowiem każda polisa na życie wiąże się z koniecznością zrobienia badań i sprawdzenia naszego ogólnego stanu zdrowia. Dlatego też najlepiej zawrzeć umowę w jak najmłodszych latach. Nawet jeśli w przyszłości nasze zdrowie ulegnie pogorszeniu, nie wpłynie to już znacząco na ochronę proponowaną przez ubezpieczyciela.

Ochrona mieszana, indywidualna lub grupowa – jaki rodzaj polisy na życie?

Wybierając polisę na życie, warto sprawdzić kilka kwestii, od których zależy np. to, jak duże odszkodowanie otrzymamy – i czy w ogóle możemy liczyć na jego wypłacenie. Wybór należy zacząć od określenia własnych potrzeb i oczywiście możliwości finansowych. Z uwagi na różne cechy wyróżniamy kilka rodzajów polis na życie, które różnią się określonymi czynnikami.

  • Czas trwania polisy – najczęściej zawierana jest na okres roku, choć jest oczywiste, że z dnia na dzień nie stracimy ochrony, ponieważ ubezpieczyciel zaproponuje przedłużenie. Karencja ubezpieczeń może być zawarta na rok, 5, 10 a nawet 25 lat. Pamiętajmy, że polisa ma czas określony – zazwyczaj po przekroczeniu 75. roku życia umowa wygaśnie.
  • Ilość osób ubezpieczonych – polisa na życie, w której ubezpieczona jest jedna osoba to polisa indywidualna, ale nie do końca. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje przy tym tak zwany wariant rodzinny. Są także polisy grupowe, przeważnie zawierane w szkołach i miejscach pracy.
  • Składka polisy – tak jak już pisaliśmy wcześniej, składka zależna jest od wielu czynników, natomiast najważniejszy będzie zakres ubezpieczenia. Najtańsze polisy mogą się zaczynać już od 30 zł miesięcznie.

Zatem gdy już zdecydujemy się na zakup polisy na życie, warto przyjrzeć się jej zawartości. Im mniej skomplikowana jest polisa, tym mniejsza ochrona. W podstawowej wersji tylko jedno zdarzenie daje nam gwarancję wypłaty ubezpieczenia – jest nią śmierć z przyczyn naturalnych; wtedy uposażeni otrzymają wypłatę. W wersjach rozszerzonych polis mamy wybór nawet kilkunastu umów dodatkowych. Każda z nich zwiększa wysokość składki, a z drugiej strony zwiększa prawdopodobieństwo otrzymania świadczenia.