komu potrzebna jest kompresjoterapia

Kompresjoterapia – komu jest zalecana?

Kompresjoterapia to jedna z form zwalczania problemów ze strony układu żylnego. Na czym polega, komu jest zalecana i jakie efekty przynosi?

Kompresjoterapia to działanie profilaktyczno – lecznicze, które jest stosowanie w przypadku problemów wynikających zaburzeniem pracy układu żylnego. Dzięki wykorzystywaniu stopniowanego i kontrolowanego ucisku kompresjoterapia generuje delikatny masaż, który pobudza krążenie, usprawniając przepływ krwi i limfy, zapobiegając zaleganiu krwi, powstawaniu obrzęków limfatycznych, skrzeplin. Przyspiesza też gojenie się owrzodzeń i zmniejsza częstotliwość występowania opuchlizny. Kto powinien korzystać z kompresjoterapii?

Kompresjoterapia – wskazania 

Kompresjoterapia jest polecana osobom, które mają problemy natury żylnej, są obciążeni genetycznie na tym polu, przebyli stan zapalny żył, u których są zauważalne zmiany żylakowe, czy zakrzepica. Kompresjoterapia może być też stosowana profilaktycznie, np. przez osoby które, mają siedzącą lub stojącą pracę, często podróżują i są zmuszeni spędzać wiele godzin w jednej pozycji, kobietom w zaawansowanej ciąży. Jest też dedykowana podczas rekonwalescencji pacjentów po przebytej zakrzepicy, skleroterapii, czy klasycznej operacji chirurgicznego usunięcia żylaków. Najczęściej polecanymi produktami są wyroby medyczne klasy I, do których zaliczają się podkolanówki przeciwżylakowe i pończochy uciskowe. Produkty kompresyjne dostępne są w kilku klasach ucisku – począwszy od typowo profilaktycznej klasy A (bardzo lekki stopień ucisku 10-14 mmHg), przez klasę I (lekki ucisk 15-21 mmHg), klasę II (średnia kompresja 23-32 mmHg) i klasę III (silna kompresja 34-46 mmHg), kończąc na klasie IV (o bardzo mocnym ucisku od 49 mmHg wzwyż). 

Kompresjoterapia zalecenia

Kompresjoterapia – jakie przynosi efekty?

Kompresjoterapia, czyli tzw. zdrowy ucisk jest najbardziej skumulowany w okolicy kostki i stopniowo rozchodzi się ku górze. To w połączeniu z tkaniną o lekko prążkowanej strukturze wywołuje masaż kończyny, który usprawnia przepływ krwi. Kompresjoterapia większości osób kojarzy się ze sporym dyskomfortem. Odpowiednio dostosowany produkt – zarówno pod względem rozmiaru, jak i stopnia ucisku, nie będzie generował nieprzyjemnego odczucia. Aby dobrać odpowiedni produkt uciskowy, należy udać się do lekarza, który dostosuje nie tylko fason produktu i rozmiar, ale przede wszystkim podpowie, w jakiej klasie ucisku powinien być utrzymany. Należy pamiętać, że zbyt luźne podkolanówki, czy pończochy uciskowe nie będą spełniały swojej funkcji, z kolei produkty o zbyt mocnym stopniu kompresji będą nie tylko generować mocny dyskomfort, ale i mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Jakich efektów można się spodziewać, korzystając z kompresjoterapii i kiedy pacjent może spodziewać się poprawy samopoczucia? Ulga może być odczuwalna już po pierwszym zastosowaniu! Kompresjoterapia stosowana w celach profilaktycznych pozwala pozbyć się bolesnych obrzęków nóg, zminimalizować ryzyko wystąpienia zmian żylakowych, zmniejszając zagrożenie wystąpienia zakrzepicy. W przypadku osób, które mają już zdiagnozowane choroby układu żylnego, kompresjoterapia jest niezbędna, aby zmiany nie postępowały. W niektórych przypadkach, np. w pierwszym stadium rozwoju żylaków, czy odwracalnym obrzęku limfatycznym produkty uciskowe pozwalają skutecznie zwalczyć dolegliwości. Rekonwalescentom terapia uciskiem pozwala szybciej dojść do pełnej sprawności po przebytym zabiegu oraz uniknąć nawrotów choroby.

Kompresjoterapia wykorzystująca stosowanie podkolanówek przeciwżylakowych i pończoch uciskowych jest zalecana przez specjalistów od chorób układu krążenia. Wybierając produkty kompresyjne, należy postawić na sprawdzone, renomowane marki, które oferują wyroby certyfikowane, oznaczone jako wyroby medyczne klasy I.