Co warto wiedzieć na temat rozwodu?

Według prawa, jakie obecnie panuje w naszym kraju, warunek dopuszczalności rozwodu to całkowite oraz trwałe ustanie użycie małżeńskiego. W przypadku, gdy nie zostanie on spełniony, sąd najzwyczajniej w świecie nie orzeknie rozwodu nawet wtedy, gdy będą tego żądali obaj małżonkowie. W jaki sposób przygotować się do rozwodu? W jakich wypadkach sąd go nie udzieli? Gdzie powinniśmy złożyć pozew rozwodowy? Przekonajmy się!

Co warto wiedzieć na temat warunków ustania małżeństwa?

Nie możemy zapomnieć o tym, że nawet sytuacje, takie jak uzależnienie jednego z małżonków, czy zdrada nie są dla sądu wystarczającym powodem to orzeczenia rozwodu. Jak już wspominaliśmy, jest do tego konieczne trwałe oraz zupełne ustanie pożycia małżeńskiego. W związku z tym rozkład zostanie uznany, kiedy pomiędzy żoną oraz mężem ustaną wszelkie więzi zarówno duchowe, fizyczne, jak i gospodarcze. Jedną z popularniejszych sytuacji w tym wypadku jest oczywiście wspólne zamieszkanie jednego z małżonków ze swoim nowym partnerem, co oczywiście świadczy o braku nadziei na powrót do swojej żony, czy też męża. W tym miejscu musimy jednak zaznaczyć, że do rozwodu może dojść nawet w przypadku, gdy nie dojdzie do zerwania więzi gospodarczych, czyli wtedy, kiedy małżonkowie w dalszym ciągu będą razem mieszkać. Jednak dwa pozostałe powody muszą zostać bezapelacyjnie spełnione.

W jakich wypadkach sąd ma prawo nie udzielić rozwodu?

Prawda jest jednak taka, że nie w każdym przypadku trwały rozpad pożycia małżeńskiego będzie odpowiednim oraz wystarczającym powodem do otrzymania rozwodu. W jakich wypadkach zatem sąd może nam go nie udzielić?

  • W przypadku, gdy rozwód mógłby skutkować cierpieniem nieletnich dzieci małżonków;
  • Kiedy rozwodu oczekuje małżonek winny rozpadowi związku, a druga strona go nie chce;
  • Jeśli orzeczenie rozwodu mogłoby doprowadzić do naruszenia norm życia społecznego.

Pozew rozwodowy – gdzie należy go złożyć?

Pozew o rozwód powinien zostać złożony w Sądzie Okręgowym. Nie możemy zapomnieć o tym, że sąd musi być odpowiedni dla ostatniego miejsca, w którym zamieszkiwali małżonkowie. W przypadku, gdy mieszkają oni w dwóch różnych miejscach, wniosek będzie musiał zostać złożony w sądzie okręgowym odpowiednim do obszaru zamieszkania strony, która jest pozywana. Jeśli jednak miejsce to nie może zostać poprawnie określone, wniosek trafi do właściwego Sądu Okręgowego dla osoby, która ten wniosek składa.

Czym rozwód różni się od separacji?

Każde małżeństwo, zanim podejmie ostateczną decyzję odnośnie do rozwodu, powinno rozważyć opcję, jaką jest separacja. Może o nią wystąpić zarówno jedna, jak i druga strona, w przypadku, gdy dojdzie do stwierdzenia kompletnego rozpadu pożycia. Nie możemy jednak nie wspomnieć o tym, że separacja nie jest możliwa, kiedy mogłaby doprowadzić do naruszenia norm życia społecznego lub też dobra małoletnich dzieci.

Czy rozwiedzenie bez szkody dzieci jest możliwe?

Rozstanie rodziców to ogromny szok oraz cierpienie dla najmłodszych członków rodziny. Właśnie dlatego w czasie rozwodu bardzo ważne są jak najlepsze relacje pomiędzy dwoma małżonkami. Dzięki takiemu działaniu koszty emocjonalne dziecka zostaną znacznie zmniejszone. Prawda jest jednak taka, że jeśli pociecha widzi toksyczność relacji pomiędzy swoimi rodzicami, to będzie ono wiedziała, że rozwód jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Dowiedz się więcej na stronie kancelariasprawyrodzinne.pl