Segregacja makulatury

Co zrobić z zalegającą makulaturą?

Segregowanie odpadów jeszcze kilkanaście lat temu nie było tak powszechną praktyką jak obecnie, co obecnie jest stałym elementem życia codziennego miliardów ludzi na całym świecie. Dbałość o stan środowiska naturalnego to długoterminowa inwestycja, która praktycznie nic nas nie kosztuje. Recykling pozwala ponownie wykorzystywać materiały, które jeszcze do niedawna „lądowały” w odpadach zmieszanych, przyczyniając się do pogorszenia kondycji ekosystemu. Codzienne produkujemy relatywnie sporą ilość śmieci, również zbędnego papieru, który w wielu przypadkach może być ponownie przetworzone nawet kilka razy. Co zatem zrobić z zalegającą w domu makulaturą?

Domowa segregacja odpadów

Na terenie całej Polski funkcjonują podmioty publiczne, gminne czy międzygminne, odpowiedzialne za odbiór i selekcję odpadów komunalnych generowanych przez każde gospodarstwo domowe. Zużyty papier może zatem trafić do recyklingu bez konieczności jego osobistego dostarczania do przeznaczonych punktów, co dla wielu okazuje się najbardziej optymalnym rozwiązaniem, zwłaszcza w kontekście oszczędności czasu. Przed wrzuceniem papieru to odpowiednio oznakowanego kosza czy worka należy znać podstawowe segregacji śmieci – mokry papier czy brudny ręcznik papierowy nie nadają się do recyklingu, dlatego powinny znaleźć się w odpadach zmieszanych.

Zobacz także: https://iksmag.pl/sprzatanie-po-generalnym-remoncie-praktyczny-poradnik/

Skup makulatury

Utylizacja zbędnego papieru może jednak przynieść korzyści finansowe czy materialne, a wszystko dzięki działalności prywatnych przedsiębiorstw na co dzień działających w sektorze surowców wtórnych i ich obróbki. Recykling odpadów papierowych to podstawowe narzędzie służące do ograniczenia zużycia drewna i wycinania lasów, co w skali globalnej wciąż stanowi poważny problem. Oddając niechciany papier do skupu makulatury można liczyć nie tylko na czyste sumienie – wiele firm zajmujących się ponowną obróbką odpadów oferuje pieniądze czy też materiały higieniczne (np. papier toaletowy, ręczniki papierowe) pozyskane poprzez recykling makulatury.

Meble z makulatury

Co ciekawe, ze zbędnej makulatury można uzyskać nie tylko artykuły higieniczne, ale również wyjątkowe meble, które doskonale wpisują się w filozofię „zero-waste”. Odzyskana makulatura świetnie sprawdza się w sztuce użytkowej dzięki swojej plastycznej formie umożliwiającej uzyskiwać pożądane kształty przy pomocy specjalistycznych narzędzi. Wielką zaletą mebli z makulatury jest ich niepowtarzalny design, jak również ekologiczny charakter, który po kilku latach pozwala przerobić meble… ponownie na makulaturę.