pakowanie prozniowe

Czemu służy pakowanie próżniowe?

Pakowanie próżniowe jest coraz bardziej popularne. Ma za zadanie przedłużać czas przydatności żywności do spożycia. W naszych domach coraz chętniej stawiamy na pakowarki próżniowe. To sprzęty nowoczesne, które przydadzą się nawet do pakowania pościeli lub ubrań. Czemu służy próżniowe pakowanie? Co warto wiedzieć? Co możemy pakować w próżniowe worki?

Pakowanie próżniowe

Nie od dziś wiadomo, że tlen często odpowiada na psucie się jedzenia, zmianę jego smaku, czy też wysychanie. Jeśli ograniczymy ilość tlenu w szczelnym opakowaniu, możemy liczyć na dłuższe zachowanie świeżości produktów żywnościowych. Poza tym, jest to gwarancja ładnego zapachu, odpowiedniej konsystencji i wartości odżywczych. Okazuje się, że pakowanie próżniowe jest uznawane za jeden z najlepszych sposobów na zabezpieczenie żywności. Produkt w tej sytuacji umieszczamy w foliowym opakowaniu, zmniejszamy ciśnienie w środku i zamykamy hermetycznie pojemnik.

Pojemniki mogą mieć różne formy – są to często torebki, folie, słoiki lub worki. Mogą być wykonane przykładowo z plastiku, stali nierdzewnej lub ze szkła. Opakowania muszą odznaczają się:

  • odpornością na uszkodzenia,
  • niską przepuszczalnością tlenu, dwutlenku węgla i pary wodnej,
  • właściwościami przeciwskraplającymi,
  • podatnością na zgrzewanie itp.

Przechowywanie żywności bardzo często odbywa się w opakowaniach z laminatu celofanu z polietylenem, folii PET i PA w formie rękawów.

Co zapakujemy w worki próżniowe?

Co można zapakować w worki próżniowe? Istotne jest to, że pakowanie próżniowe służy głównie utrwalaniu żywności. W taki sposób można przechowywać praktycznie wszystkie produkty, jednak trzeba mieć na względzie termin przydatności do spożycia. Z łatwością przechowamy wędliny, surowe mięsa, sery, owoce, gotowe dania, wędzone ryby, przetworzone warzywa, dania piekarskie, czy nawet wino. Co ciekawe, próżniowe pakowania sprawdza się także przy przechowywanie ubrań i pościeli. W takiej sytuacji służy zmniejszeniu objętości materiałów, ochronie ich przed sierścią, kurzem i wilgocią.

Jak zapakować żywność próżniowo?

Odpowiednie zapakowanie żywności próżniowo jest bardzo ważne. Produkty muszą być czyste, świeże, schłodzone i osuszone. Dzięki temu możemy w pełni korzystać z dobrodziejstw pakowania próżniowego. Przed zapakowaniem warto umyć owoce, ryby, warzywa i mięso. Sosy i zupy przelewamy do osobnego woreczka i układamy je pionowo w zamrażalce. Gdy dojdzie do zamarznięcia, przekładamy je do worka próżniowego i zgrzewamy.

Ogromnym uznaniem na rynku cieszy się pakowanie próżniowe w plastikowych woreczkach lub w folii. Niezbędna jest tutaj zgrzewarka próżniowa z funkcją wypompowywania powietrza. Gotowe worki próżniowe bazują na wielu rozmiarach, co daje nam liczne możliwości. Niektóre z nich posiadają specjalne taśmy absorbujące nadmiar cieczy. Dobrym wyborem są torebki i folie, które można wkładać do mikrofalówki. Wiesz Czemu służy pakowanie próżniowe? NIE? To sugerujemy przeczytaj na portalu lupiko.pl. Nie zapominajmy także o specjalnych garnkach, pojemnikach i słoikach. To rozwiązania ekologiczne, po które chętnie sięgają gospodynie domowe. Po zamknięciu pojemnika odsysamy z niego powietrze za pomocą wężyka lub ręcznej pompki. Dzięki temu przedłużymy przydatność np. alkoholu.

Jak widać, pakowanie próżniowe daje wiele korzyści. Nic więc dziwnego, że cieszy się coraz większym zainteresowaniem w wielu domach i restauracjach. Istnieje wiele ciekawych produktów, które posłużą nam do pakowania próżniowego. W efekcie na długo zachowamy świeżość i wartości odżywcze żywności.