wydatki

Czy warto jest kupić używany samochód?

Zakup samochodu, niezależnie czy nowego czy używanego, to zawsze większy wydatek. Nie można jednak podchodzić do tego w ten sposób i traktować własnego pojazdu jako coś, co tylko wyciąga nam pieniądze z kieszeni. Samochód w dzisiejszych czasach bywa niezbędny, by dojechać do pracy czy na uczelnię. Fakt, faktem – musimy go naprawiać i tankować, ale w ostatecznym rozrachunku, pomaga nam on zarobić pieniądze. Czy warto jest zdecydować się na używany samochód, który trzeba będzie częściej naprawiać? Czy nowe auta naprawdę są aż takie drogie?

Używany samochód – środek transportu i… skarbonka

Samochód, obok komputera i smartfona, to jedno z podstawowych narzędzi we współczesnym świecie. Wiedzą o tym szczególnie mieszkańcy małych miejscowości i prowincji, gdzie często bywają problemy z transportem publicznym. Samochód staje się więc jedynym środkiem, który pozwala nam się przemieścić do pracy, lekarza czy szkoły. Zdecydowanie warto jest mieć własny pojazd, jednak musimy pamiętać, że wiążę się to z niemałymi kosztami.

Jeśli decydujemy się na samochód używany, niezależnie czy kupujemy go za trzy czy trzydzieści tysięcy złotych – będziemy musieli dobrze go sprawdzić. Nie chodzi tutaj tylko o pieniądze, ale przede wszystkim o nasze bezpieczeństwo. Samochody powypadkowe mogą mieć naruszoną całą konstrukcję, co w razie wypadku spowoduje, że samochód nie wytrzyma zderzenia tak jak powinien. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o rdzę – z racji ostrej zimy, na naszym rynku występuje wiele pojazdów, których progi nadają się do wymiany. Jeśli nie zauważymy tego przed zakupem, ryzykujemy swoim zdrowiem a nawet życiem.

Kupno używanego samochodu – przede wszystkim, sprawdź go

Kupno używanego samochodu to zawsze jakieś ryzyko. Możemy je odpowiednio zmniejszyć i zredukować szanse na nieprzewidziane wydatki tylko wtedy, kiedy odpowiednio sprawdzimy samochód używany przed zakupem. Jeśli sam nie jesteś zaznajomiony z tematyką motoryzacji – nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś poprosił o pomoc bardziej wprawionego w temacie znajomego. Istnieją też warsztaty samochodowe, w których pracownicy oferują sprawdzenie auta przed zakupem. Nie jest to darmowe, ale w ostatecznym rozrachunku i tak pomoże nam zaoszczędzić.

Czy używany samochód się opłaca?

Na powyższe pytanie niestety nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Używany samochód zdecydowanie się opłaca i to nawet bardzo, ale tylko pod warunkiem, że trafimy na dobry egzemplarz. Niestety, polskie standardy kupna i sprzedaży samochodu nie są jeszcze na takim poziomie, jak moglibyśmy sobie życzyć. Stosunkowo łatwo jest spotkać na tym rynku kogoś, kto będzie próbował nas oszukać i w efekcie, możemy skończyć z nieużytecznym autem, którym będziemy bali się przemieszczać.

Samochód z salonu to zdecydowanie większy jednorazowy wydatek niż pojazd używany, jednakże należy wziąć pod uwagę to, że w jego cenę przeważnie wliczona jest gwarancja. W ten sposób jesteśmy zabezpieczeni na okres paru lat po zakupie auta. Jeśli się zepsuje – po prostu oddajemy je do serwisu, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów. To, czy zdecydować się na nowy samochód czy używany, jest oczywiście sprawą dyskusyjną, gdyż oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety. Poznajmy je dobrze, zanim podejmiemy decyzję.