Zamienne części do samochodu

Czy warto kupować zamienniki części samochodowych?

Każdy posiadacz samochodu prędzej czy później staje w obliczu awarii pojazdu lub konieczności wymiany poszczególnych jego części czy podzespołów wskutek zbliżającego się terminu czynności obsługowych. W takiej sytuacji bardzo często pojawia się pytanie, jakie części samochodowe wybrać? Rynek motoryzacji od ostatnich kilku lat bardzo mocno się rozwija, dlatego każdy zmotoryzowany ma możliwość dokonania wyboru między częściami oryginalnymi a zamiennymi. Dzisiaj skupimy się na zamiennikach części samochodowych, których jakość wcale nie musi odbiegać od produktów prosto z autoryzowanych serwisów.

Części samochodowe ASO a zamienniki

Oryginalne części zazwyczaj można dostać w autoryzowanych serwisach samochodowym, a poszczególne produkty przeznaczone są dla konkretnych marek dostępnych na rynku. Ma to swoje przełożenie na cenę oferowanych części – niejednokrotnie przewyższa ona najśmielsze oczekiwania zwłaszcza właścicieli nowych pojazdów. Bardzo często można się spotkać z opiniami, że części samochodowe pochodzące z innego źródła niż ASO są wyraźnie gorszej jakości, co przyczynia się do skrócenia żywotności samochodu oraz obniżenia standardów bezpieczeństwa. Nic bardziej mylnego – zamienniki w wielu przypadkach spisują się nie gorzej od części oryginalnych, a różnica między nimi objawia się jedynie w cenie.

Części zamienne OEM

Spora część zmotoryzowanych sięga po oryginalne części samochodowe z ASO, gdyż podobne elementy przeznaczone są na pierwszy montaż fabryczny, co dla wielu jest jednoznaczne z najwyższą jakością i bezproblemowym użytkowaniem. Istnieje jednak rozwiązanie, dzięki któremu można zaoszczędzić kilka groszy w kieszeni, ale wciąż cieszyć się częściami z najwyższej półki – mowa o zamiennikach z oznaczeniami OEM, czyli częściami stosowanymi do pierwszego montażu w fabryce. Są one w równym stopniu kompatybilne, ale wyraźnie tańsze od części z ASO.

Zobacz także: https://hydraportal.pl/wlacznik-swiatel-do-skody-kiedy-nalezy-wymienic/

Markowe części zamienne

Można pójść o krok dalej i zdecydować się na części zamienne do samochodu produkowane przez wyspecjalizowane firmy, które oferują niezwykle atrakcyjne dla przeciętnego użytkownika samochodu ceny. Brak oznaczeń charakterystycznych dla części fabrycznych nie oznacza, że mamy do czynienia z produktem gorszej jakości. Owszem, części zamienne ze średniej półki cenowej czasem nieco odbiegają jakością wykonania od części ASO czy OEM, ale różnica jest ledwie wyczuwalna. Ponadto, tańsze części zamienne nierzadko posiadają odpowiednie certyfikaty, dzięki którym zostają dopuszczane do powszechnej sprzedaży. Nie można również nie wspomnieć o ogromnych możliwościach wyboru – producenci dokładają wszelkich starań, aby ich elementy spełniały oczekiwania nawet najbardziej wymagających Klientów.