garnitur

Czy warto nosić garnitury?

Garnitury raczej nie są naszym codziennym strojem. Niewielu mężczyzn decyduje się nosić je częściej, niż jest to konieczne. Zazwyczaj garnitury zakładamy na ważne okazje, które wymagają od nad nienagannego wyglądu. Ale czy jest dla nich odpowiednie zastępstwo? Czy w ogóle warto decydować się na tak eleganckie stylizacje, czy może lepiej jest z nich zrezygnować? 

Kiedy warto nosić eleganckie garnitury?

Zanim kupimy nowy garnitur, warto zadać sobie pytanie, czy będziemy mieć okazję do jego noszenia. Odpowiedź będzie zapewne twierdząca, bo w naszym życiu spotykamy się z różnymi sytuacjami, podczas których musimy wyglądać schludnie i elegancko. Tyczy się to nawet młodych ludzi, nie tylko dorosłych mężczyzn. Przykładem może być półmetek bądź studniówka. Zapewne będziemy też uczestnikami ślubów, wesel, komunii czy chrzcin. Może nawet sami pójdziemy do ołtarza. Jak widać, garnitur po prostu musi znaleźć się w naszej szafie, skoro jest tak wiele okazji do jego noszenia.

Czy garnitury nosimy również do pracy?

Garnitur w pracy to bez wątpienia znak, że pracujemy w poważnej firmie lub wykonujemy niecodzienne zajęcie. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu noszenie garnituru w pracy było znacznie bardziej popularne. Jak jest dzisiaj? Coraz częściej odchodzi się od takiej elegancji, ale też braku komfortu. Nie da się ukryć, że noszenie koszuli i marynarki w upalny dzień bywa bardzo niekorzystne. Do tego należy jeszcze dodać wiele godzin spędzonych w niewygodnej pozycji, jak choćby przy biurku albo za kierownicą samochodu. Stąd też pomysł, aby stroje w biurach były nieco mniej formalne. Czy udało się to zrealizować?

Odpowiedzią na ten problem jest styl casualowy. Tym razem nie musimy zakładać pełnego garnituru. Coraz częściej wystarczy nam sama koszula albo narzucona na nią marynarka sportowa. Co jeszcze? Klasyczne spodnie od garnituru z powodzeniem zastąpiły chinosy. Zdarza się nawet, że są to po prostu dopasowane modele o jednolitej fakturze i całkiem prostym fasonie.

Garnitury a noszone do nich buty

Jeżeli jednak zdecydujemy się na noszenie garnituru, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie buty dobieramy do tak eleganckiego stroju. Tutaj bardzo łatwo o popełnienie błędu i dobranie złego obuwia. Co to znaczy? Czasami mężczyźni nie dbają o to, jaki kolor mają noszone przez nich buty, albo wybierają takie modele, które przy dopasowanym garniturze wyglądają nieco karykaturalnie.

Konieczne jest natomiast kupowanie obuwia wysokiej jakości. Wystarczy nam nawet jedna para. Łatwo poznać, jeżeli wybierzemy wariant tani i to o nie najlepszej jakości. W zestawieniu z drogim garniturem taka różnica jest łatwa do zauważenia. Niekoniecznie musimy jednak kupować buty z naturalnej skóry. Aktualnie dostępne są też jej ekologiczne zamienniki. Nie bójmy się natomiast mierzyć i szukać pary idealnej, bo taka zapewne istnieje.

Czy warto nosić garnitury, czy lepiej z nich zrezygnować?

Garnitury zapewne jeszcze przez długi czas będą obecne w naszym życiu. Nosimy je od wielu lat i pewnie nieprędki z nich zrezygnujemy. Czy warto mieć je w szafie? Jak najbardziej! A czy warto nosić je często? Tu zdania są podzielone. Nawet bardzo dobrze skrojony garnitur nigdy nie będzie tak wygodny, jak odpowiednio skrojona, sportowa marynarka noszona do spodni typu chinosy. Właśnie dlatego coraz więcej miejsc pracy odchodzi od bardzo restrykcyjnego dress codu, który w tym przypadku ogranicza nie tylko kobiety, ale też mężczyzn.

W garniturach po prostu dobrze się wygląda i zapewne wiele osób czuje się też pewniej, kiedy mogą założyć na siebie tak elegancki strój. Ale czy na rzecz tego jesteśmy w stanie w tak dużym stopniu zrezygnować z wygody? Nośmy takie ubrania, w których czujemy się dobrze, a które są odpowiednio dobrane do naszego typu urody, postawy czy sylwetki. Nasze atuty możemy podkreślać na różne sposoby, a nie tylko poprzez założenie gustownej koszulki, marynarki i eleganckich spodni. Jeżeli natomiast garnitur w żadnej sposób nie krępuje naszych ruchów i czujemy się w nim doskonale, to pozostańmy przy tym wyborze!