Czym jest laweta i jak działa?

Lawety to naprawdę popularne pojazdy, które są niezwykle potrzebne na drogach i dzięki nim możliwe jest naprawianie auta po dowolnej awarii czy też kolizji. Bez nich auta po prostu zalegałyby na drogach, dopóki nie zostałyby mozolnie przetransportowane. Czym jednak dokładnie jest laweta i jak działa?

Gdzie zamówić lawetę?

Najlepsze miejsce, w którym dostępna będzie laweta w Niemodlinie jest profesjonalne przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w udzielaniu pomocy drogowej. Z takiego miejsca korzystamy w razie awarii. Jeśli lawety potrzebujemy do innych celów, to konieczne będzie znalezienie jej wypożyczalni, którą często prowadzą firmy posiadające spore floty lawet.

Mimo tego, pomoc drogowa to najczęstsze zadanie wykonywane przez lawety. Bardzo często firmy, które takową oferują reklamują się z pomocą różnych ulotek, a bez większych problemów odnajdziemy je także w internecie i zapytamy o to, ile kosztowałoby udzielenie pomocy drogowej w miejscu, w którym się znajdujemy.

Czym jest laweta i jak działa?

Laweta to pojazd przystosowany do przewożenia innych pojazdów. Spotkamy różne lawety, gdyż niektóre nadają się do przewożenia aut osobowych i dostawczych, a inne z kolei radzą sobie z samochodami ciężarowymi. Zazwyczaj laweta powstaje na bazie samochodu dostawczego z segmentu D lub E, które zostało wyprodukowane bez zabudowy na większej części podwozia.

Gdy takie auto trafi do firmy produkującej lawety, za kabiną dla kierowcy i pasażerów pojemnej na 3 lub 5 osób, tworzy się specjalną platformę, na której bezpiecznie może podróżować auto. Trzeba wyposażyć ją w system mocowań tak, by możliwe było stabilne przymocowanie auta do lawety oraz oczywiście w wyciągarkę z pomocą której na lawetę trafiają auta, w których niemożliwe jest uruchomienie silnika i wjechanie samodzielnie.

Potrzebne są też specjalne kładki do wjazdu auta, które wysuwa się z tylnej części platformy lawety. Po ich wysunięciu auto może swobodnie wjechać na lawetę, gdzie zaciąga się hamulec ręczny, a następnie mocuje z pomocą na przykład specjalnych pasów.