modele lamp

Designerskie lampy do sypialni – co warto kupić?

Sypialnia to pomieszczenie, w którym właściwe oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę. Jak dobrać stylowe i funkcjonalne lampy do sypialni? Poznaj nasze porady i przegląd modeli, wśród których znajdziesz wiele ciekawych propozycji do każdej aranżacji!

Jak oświetlić sypialnię?

Wybierając oświetlenie do sypialni, należy pamiętać o tym, że powinno być ono zróżnicowane, ponieważ wtedy pozwala na stworzenie komfortowego, przytulnego efektu i jednocześnie może zapewnić odpowiednią funkcjonalność.

Do oświetlenia sypialni zaleca się zastosować przynajmniej dwa źródła światła – oświetlenie główne, które montuje się zwykle na suficie, a także oświetlenie dodatkowe, które umieszczane jest przy łóżku oraz może być też zamontowane w innych punktach w pomieszczeniu.

Poza oświetleniem głównym i dodatkowym warto także pomyśleć o zamontowaniu oświetlenia dekoracyjnego, które sprawi, że sypialnia nabierze eleganckiego wyglądu.

Warto pamiętać o tym, że do sypialni najlepiej będą nadawały się lampy ze światłem ciepłym, które wpada w kolor żółty. Dzięki temu można stworzyć w niej klimat przytulności, który zachęca do wypoczynku, relaksu, snu.

Lampy do sypialni – co wybrać?

Szeroka gama różnych typów lamp powoduje, że można dopasować je do praktycznie każdego pomieszczenia, w tym także do sypialni. Jakie lampy warto wtedy wziąć pod uwagę?

Lampy wiszące

Najczęściej główną lampą w sypialni jest lampa wisząca. Gdy chodzi o wiszące lampy design – https://designd10.pl/oswietlenie-designerskie/lampy-wiszace tego typu wyposażenia najlepiej dobrać do wyglądu wnętrza.

Przykładowo do sypialni boho i skandynawskiej można wybrać lampę o kloszu wyplatanym z rattanu, natomiast do tej w stylu loft z kloszem drucianym. W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się lampy o kloszach szklanych, a także te o oryginalnym wyglądzie, na przykład przypominające spadający deszcz. Wnętrza klasyczne czy glamour będą z kolei świetnie wyglądały wtedy, gdy zamontuje się w nich żyrandol.

Ciekawym pomysłem jest także zastosowanie lamp wiszących zamiast lampek nocnych. Są one wtedy nisko zwieszane po boku łóżka.

Lampy stojące

Jako dodatkowe oświetlenie w sypialni warto zastosować lampy stojące – te podłogowe oraz stolikowe.

Lampy podłogowe mogą pełnić kilka funkcji – można zastosować je jako oświetlenie przy łóżku lub też w celu dodatkowego oświetlenia ciemnego kąta w pomieszczeniu, na przykład przy komodzie, fotelu.

Lampy stolikowe często stosowane są na stolikach nocnych, ewentualnie jako dodatkowe oświetlenie dekoracyjne na parapecie, komodzie. Bardzo popularne są eleganckie lampy z dekoracyjnymi bazami i tkaninowymi kloszami, a także industrialne lampy z żarówkami typu Edison.