instalacja elektryczna

Do czego służy rozłącznik bezpiecznikowy? Opis i parametry

Instalacje elektryczne wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, ponieważ bez niego mogą powodować ryzyko człowieka i mienia. Wśród dostępnych zabezpieczeń znajdują się rozłączniki bezpiecznikowe. Czym są i do czego służą?

Czym jest rozłącznik bezpiecznikowy?

Rozłącznikami bezpiecznikowymi nazywa się proste elementy przeznaczone do zabezpieczania instalacji elektrycznych. Używane są one zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w instalacjach przemysłowych.

Pod kątem swojej budowy rozłącznik bezpiecznikowy zawiera wkładki topikowe i służy do blokowania przewodów w momencie, gdy w instalacji dojdzie do nadmiernego przeciążenia czy też zwarcia.

Poza prądem zwarciowym rozłącznik bezpiecznikowy może działać także z prądem roboczym oraz w stanie bezprądowym.

Jak działają rozłączniki bezpiecznikowe?

Element tego typu bazuje na oprawie bezpiecznikowej, w której umieszczone są wkładki topikowe. Wkładki te mogą być wymieniane. W momencie, gdy dochodzi do przeciążenia albo zwarcia w instalacji elektrycznej, wkładka rozłącznika ulega stopieniu, dlatego odcina ona określony przewód.

Ponadto rozłącznik bezpiecznikowy może być także rozłączony mechanicznie, czyli ręcznie. W tym celu stosowane są elementy jak dźwignie, spusty. W ten sposób można uzyskać bezpieczną przerwę izolacyjną.

Wkładka topikowa może być też całkowicie wyjęta z rozłącznika bezpiecznikowego.

Jakie parametry ma rozłącznik bezpiecznikowy?

Każdy rozłącznik bezpiecznikowy charakteryzuje się kilkoma parametrami określającymi jego działanie. Wśród nich znajdują się:

  • Liczba biegunów,

  • Prąd znamionowy maksymalny,

  • Napięcie znamionowe maksymalne,

  • Sposób montażu,

  • Stopień ochrony,

  • Rozmiar,

  • Sygnalizacja.

Producenci oferują obecnie wiele typów rozłączników bezpiecznikowych, dlatego można dostosować je specjalnie do konkretnego zastosowania, aby uzyskać większy stopień bezpieczeństwa użytkowania instalacji elektrycznych w domu, mieszkaniu czy w przemyśle.

Gdzie można kupić rozłączniki bezpiecznikowe?

Komponenty jak rozłączniki bezpiecznikowe oferowane są obecnie przez wiele firm, które zapewniają dostęp do elementów o zróżnicowanych parametrach.

Najszerszy asortyment aparatury elektrycznej tego typu dostępny jest w sklepach internetowych, gdzie można dostać rozłącznik bezpiecznikowy określonego producenta, w wymaganych parametrach bez trudności.

Doborem odpowiednich rozłączników bezpiecznikowych do konkretnych instalacji zajmują się elektrycy. Dokładne informacje o wymaganych elementach można znaleźć w dokumentacji projektowej instalacji elektrycznej.