kardiolog

Ekg spoczynkowe – jakie są wskazania do jego przeprowadzenia?

Skrót EKG oznacza elektrokardiografię. Jest to badanie, które zlecane jest przez kardiologa. Wykonuje się je w celu diagnostyki chorób serca. Jest to badanie bezbolesne i nieinwazyjne. EKG to cenne badanie dla lekarza, gdyż dostarcza mu wiele cennych informacji. Jakie są wskazania do wykonania tego badania?

Na czym polega badanie EKG?

Aby przeprowadzić badanie EKG spoczynkowe w Chojnicach, potrzebny jest elektrokardiograf. Jest to urządzenie, które rejestruje prądy czynnościowe serca, za pomocą specjalnych elektrod. Umieszczone na klatce piersiowej oraz kończynach elektrody zbierają informacje o pracy elektrycznej serca, a następnie przesyłają je do urządzenia zapisującego wynik EKG na papierze – tworząc w ten sposób krzywą EKG.

Wynik powinien zostać zinterpretowany przez lekarza kardiologa. Badanie może wykryć nieprawidłowości w pracy serca, zaburzenia jego rytmu, upośledzenia napływu krwi do serca, wady wrodzone serca, a także symptomy przebytego lub istniejącego aktualnie zawału serca.

Jakie są wskazania do badania EKG?

Badanie EKG służy do diagnostyki chorób serca. Monitorowanie pracy serca w Chojnicach powinno być przeprowadzone nie tylko u osób z podejrzeniem zaburzeń pracy serca, ale również u zdrowych osób jako badanie profilaktyczne. Dzięki temu badaniu można wykryć wszelkie zmiany w układzie krążenia.

Badaniu EKG powinny się poddać osoby, które mają zdiagnozowaną chorobę układu sercowo-naczyniowego. Wskazaniem do przeprowadzenia badania jest miażdżyca, zaburzenia rytmu serca, choroba niedokrwienna serca, wady serca czy zapalenie osierdzia lub mięśnia sercowego. Osoby, które w wywiadzie lekarskim wskazują na przebyte choroby serca w rodzinie. Przebycie anginy czy grypy może również zwiększać problemy z sercem i wówczas wykonanie EKG jest wskazane.

Grupą objawów, które bezwzględnie powinny zostać sprawdzone są: duszności lub ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, zaburzenia ciśnienia tętniczego, zwiększona męczliwość. To objawy, które są wskazaniem do przeprowadzenia badania EKG.

Serce jest bardzo ważnym organem, o który należy dbać. Regularne badania nie tylko z krwi, ale również EKG, pozwoli zawczasu wykryć chorobę i podjąć stosowne leczenie.