elewacja

Elewacje – praktyczne porady

Elewacje stanowią wizytówkę każdego budynku. Niesamowicie mocno wpływają na odbiór zarówno domów, jak i urzędów, dworców kolejowych, jednostek policji czy hoteli. Jakie są trendy, jeśli chodzi o stylowe elewacje współcześnie budowanych lub remontowanych obiektów.

Elewacje – co warto wiedzieć podczas zamawiania ich wykonania?

Elewacje w Wadowicach skrojone na miarę współczesnych trendów architektonicznych mogą być wykonane w bardzo wielu stylistykach. Jedną z nich jest styl nowoczesny. Charakteryzuje się on bardzo prostą i geometryczną bryłą obiektu, płaskim dachem, dużymi przeszkleniami oraz jasną kolorystyką. Ściany tego typu obiektów najczęściej pomalowane są na biało. Dach jest w kolorze antracytowym, podobnie jak drzwi wejściowe, brama wjazdowa czy stolarka okienna.

Strefa wejścia i przestrzeń tarasowa nierzadko są zaakcentowane poprze umieszczenie na elewacji określonego gatunku drewna nap przykład modrzewia czy świerku skandynawskiego. W tej samej stylistyce jest też utrzymana powierzchnia tarasu. Do tak stworzonej elewacji bardzo dobrze prezentuje się prosty i minimalistyczny ogród.

Czym się kierować, zlecając wykonanie elewacji?

Zlecenie wykonywania prac związanych z elewacją dotyczy nie tylko stylistyki i estetyki budynku. Kluczową kwestią są względy użytkowe. Elewacja ma chronić głębsze struktury obiektu przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, w tym mrozu, deszczu czy śniegu. Zastosowane materiały powinny w jak najlepszym stopniu chronić ściany przed wilgocią, grzybami, pleśnią oraz stratami ciepła. Właśnie dlatego zewnętrzne ściany obiektu ociepla się przy użyciu grubej warstwy styropianu. Całość należy wykończyć warstwą tynku.

Jeśli chodzi o kwestie estetyczne, tu należy wziąć pod uwagę spójność. Elewacja swoim wyglądem musi być dopasowana do innych elementów budynku – do stolarki okiennej i drzwiowej, dachu, podbitki dachowej, elementów wykończeniowych tarasu, ale też ogrodzenia czy elementów małej architektury ogrodowej. Wszystko to powinno tworzyć razem harmonijną całość.