etapy w zwiazku

Etapy w związku, czyli najważniejsze fazy związku

To oczywiste, że każdy związek zmienia się i rozwija z czasem. Sposób, w jaki odnosimy się do naszych rodziców, przyjaciół i, tak, naszych partnerów, przechodzi przez wyraźne etapy, gdy więzi są tworzone i testowane. Dlaczego więc etapy romantycznego związku wydają się trudniejsze do rozszyfrowania? Choć prawdą jest, że każdy związek przechodzi przez różne fazy, to co dokładnie one obejmują i jak długo trwają różnią się w zależności od pary. Jak rozróżnić etapy związku? Kiedy poznamy, że z jednego przechodzimy do drugiego? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule!

Etapy związku – co to właściwie jest?

Zauroczenie

Wszystkie pary doświadczają tej fazy. Występuje ona, gdy zaczynacie się poznawać; jest to główny etap randkowania, przez który należy przejść. Może być również nazywana fazą fantazji lub fazą miesiąca miodowego, ponieważ w tym czasie twój partner może wydawać się idealny. Długość trwania tej fazy jest różna, ale może wynosić od kilku miesięcy do około dwóch lat. Średnio, faza pierwsza trwa około trzech miesięcy. Ten etap jest bardzo zabawny, ale nie jest trwały. Ludzie, którzy ciągle zmieniają partnerów, często próbują pozostać na tym etapie. Najważniejsze cechy tego etapu miłości obejmują:

  • Skupianie się na podobieństwach i ignorowanie wad – Siły biologiczne przejmują kontrolę powodując, że widzisz tylko to, co dobre.
  • Spędzanie dużej ilości czasu razem – W końcu jesteś zakochany i nie wyobrażasz sobie bycia z dala od ukochanej osoby.
  • Unikanie konfliktów – Na tym etapie nie tylko unika się konfliktów, ale wydaje się, że nigdy do nich nie dojdzie.

To właśnie w tej fazie spędzacie ze sobą najwięcej czasu – każda minuta bez partnera jest tą straconą. W etapie zauroczenia jest także najwięcej zbliżeń – często to właśnie miłość fizyczna przyciąga nas do siebie najbardziej. Warto więc o nią odpowiednio zadbać. Postaw na akcesoria erotyczne, które sprawią, że Wasze łóżkowe zabawy będę niezapomnianym przeżyciem. Sex shop to miejsce, które powinniście dobrze poznać!

Etap niepewności

Akt zakochania się jest bezwysiłkowy, a nawet automatyczny. W tym etapie zaczynasz wątpić w prawdziwość i słuszność tej relacji. Zaczynasz dostrzegać realne plusy i zagrożenia rozpoczętego związku. Zastanawiasz się, czy Wasze style życia będą do siebie pasować, jak pogodzić Wasze niejednokrotnie różne światy.

Etap nauki siebie nawzajem

Największym kluczem do sukcesu jest otwarta komunikacja. Zanim przejdziesz do poważniejszych etapów, zapytaj swojego partnera, czego dokładnie chce od związku. Co cenią, jak chcą żyć, jak chcą, aby ich związek wyglądał w przyszłości? Obie strony muszą zdecydować się na pracę nad związkiem.

Jest to również etap, w którym pojawia się najwięcej wyzwań, ponieważ zaczynasz postrzegać swój związek przez krytyczną soczewkę. Wyzwania w rzeczywistości zbliżają do siebie pary, które radzą sobie z nimi prawidłowo, ponieważ uczą was dwoje, że możecie przejść przez trudne czasy razem i ufać sobie nawzajem poprzez komunikację.

Etap intymności

Jeśli ty i twój partner zdecydowaliście się na poważny związek, wylądowaliście na etapie intymności. Podczas gdy słowo to może wywoływać skojarzenia z fizyczną intymnością, ten etap skupia się na wrażliwości. To niewiarygodnie trudne być wrażliwym wobec drugiej osoby i ujawnić – otwarcie i jednoznacznie – części siebie, które nie są idealne.