szkla progresywne

Czym są szkła progresywne i jak one działają?

Po 40. roku życiu u wielu osób pojawiają się problemy z ostrością widzenia, zarówno podczas czytania, jak i patrzenia w dal. Mogą to być pierwsze oznaki starowzroczności, czyli zaburzeń z prawidłowym dostosowywaniem się oka do przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Mogłoby się wydawać, że korekcja wzroku w tym przypadku wymaga zakupu dwóch par okularów: z soczewkami do dali i do bliży. Okulary progresywne okazują się rozwiązaniem wszystkich naszych problemów. Jak to możliwe?

Szkła progresywne – jak działają?

Soczewki okularowe progresywne to jedna z największych innowacji w branży optycznej na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Zostały zaprojektowane tak, aby umożliwiały korygowanie kilku wad wzrok bez konieczności zmiany okularów. Okulary progresywne, nazywane również okularami wieloogniskowymi, najczęściej składają się z trzech stref widzenia o zróżnicowanych parametrach.

Górna część soczewki okularowej to obszar dali, który pozwala na wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się w dalekiej odległości. Dolna część soczewki okularowej to obszar bliży, bez którego czytanie książek czy gazet byłoby mocno utrudnione. Między obszarem bliży i dali znajduje się jeszcze trzecia strefa, nazywana pośrednią, która umożliwia uzyskanie optymalnej ostrości widzenia przedmiotów odległych na średnim dystansie. Aby w pełni skorzystać z dobrodziejstw poszczególnych stref widzenia należy pamiętać o patrzeniu przez odpowiednią część szkieł – w przeciwnym razie uzyskanie odpowiedniej ostrości obrazu będzie niemożliwe.

Okulary progresywne – dla kogo?

Szkła progresywne to świetne rozwiązanie dla osób po czterdziestce zmagających się z wcześniej wspomnianą starowzrocznością (prezbiopią), która wynika ze stopniowej utraty elastyczności przez naszą naturalną soczewkę. Brak elastyczności oznacza kłopoty ze swobodną akomodacją oka, na czym cierpi jakość naszego widzenia z bliska, daleka i ze średnich odległości. Okulary progresywne niwelują te problemy, również u osób ze zdiagnozowanymi wadami wzroku. Szkła progresywne można nosić zarówno przy krótkowzroczności, dalekowzroczności, jak i astygmatyzmie.

Okulary wieloogniskowe – jak wybrać odpowiednie?

Przed zakupem soczewek progresywnych należy udać się do specjalisty – okulisty lub optometrysty, który pomoże w doborze odpowiednich szkieł, ale również oprawek. Dzieje się tak z powodu specyficznej budowy szkieł, która nie pozwala na pomyłki. Zarówno szkła, jak i oprawki okularowe muszą być odpowiednio dobrane do naszych indywidualnych cech fizycznych. Nie bez znaczenia okazuje się tutaj kształt twarzy, szczególnie nosa, oraz rozstaw źrenic, który determinuje rozmieszczenie poszczególnych stref widzenia. Okulary progresywne to nieco droższa inwestycja niż okulary jednoogniskowe, jednak bardzo wygodna z punktu widzenia codziennego użytkowania. Trzeba jednak pamiętać o regularnych badaniach wzroku, które pozwalają dostosować rodzaj szkieł do wady, a co za tym idzie, dobrać nową i skuteczniejszą moc optyczną szkieł korekcyjnych.

Odwiedź stronę sklepu Twoje Soczewki, w ofercie którego znajdziesz różnorodne soczewki kontaktowe, każdy rodzaj płynu do ich pielęgnacji i akcesoria soczewkowe, a także bogatą ofertę okularów i na pewno wybierzesz produkty idealne dla Ciebie. Zapraszamy!