materiały

Jak kupić dobry rozkładany narożnik – 5 rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę!

Narożniki to praktyczne meble, które doskonale nadają się do salonu. Jeżeli chcesz zdecydować się na zakup nowego narożnika, w sklepach znajdziesz wiele modeli. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze tego typu mebla wypoczynkowego? Oto 5 głównych kwestii!

1. Wymiary narożnika

W pierwszej kolejności należy uwzględnić wymiary, jakie ma mieć sofa narożna rozkładana. Producenci przygotowali dla swoich klientów wiele ciekawych modeli w różnych wymiarach, dlatego można dopasować je zarówno do małego salonu w kawalerce, jak i do dużego pokoju dziennego w domu jednorodzinnym.

Mierząc miejsce, w którym ma być ustawiony narożnik, warto pamiętać o tym, że nie powinien być on dosunięty maksymalnie do żadnej ze ścian, innych mebli czy też do grzejników. Należy pozostawić minimum 10 cm wolnej przestrzeni, która pozwoli na swobodną cyrkulację powietrza pomiędzy powierzchniami.

2. Styl narożnika

Nowoczesny czy klasyczny? Sofa narożna rozkładana to pełna gama ciekawych modeli w wielu różnych wariantach wzorniczych.

Teraz najczęściej klienci decydują się na narożniki nowoczesne, które mają prostą konstrukcję. Bardzo popularne są także narożniki na drewnianych nóżkach, które doskonale wpisują się we wnętrza w stylu skandynawskim. Ponadto bardzo popularne są narożniki obite welurem – aksamitem, które doskonale nadają się do wnętrz zaaranżowanych w stylach loft czy glamour.

Styl narożnika powinien być dopasowany do wystroju całego wnętrza, aby aranżacja mogła prezentować się spójnie i atrakcyjnie dla oka.

3. Materiał obiciowy

Narożniki są dostępne w wielu wariantach pod kątem materiałów obiciowych, a wielu producentów umożliwia także samodzielny wybór materiału ze wzornika.

Warto pamiętać o tym, że rodzaj wybranego materiału obiciowego będzie wpływał na koszt wykonania narożnika. Dostępne są także specjalne tkaniny, na przykład o właściwościach plamoodpornych.

4. Materiały do produkcji narożnika

Jeżeli narożnik ma być wykorzystany do spania, wtedy warto zwrócić uwagę na to, jakie materiały zostały zastosowane do jego wyprodukowania.

By komfort był jak najwyższy, warto zdecydować się na narożnik wykończony sprężynami oraz pianką HR, czyli wysokoelastyczną.

5. Sposób rozkładania narożnika

Duże znaczenie ma też metoda rozkładania mebla z funkcją spania. Producenci stosują różne metody rozkładania narożników, między innymi z użyciem podnośników czy też z wysuwaniem przedniej części.

Najwygodniejsze w obsłudze są narożniki wyposażone pneumatyczne podnośniki, które wymagają tylko lekkiego pociągnięcia albo pchnięcia, by rozłożyć albo złożyć mebel.