Jak kupować meble przez Internet?

Każdy zakup przez Internet niezależnie od tego co kupujemy obarczony jest pewnym stopniem ryzyka. Nigdy nie wiemy do końca z kim mamy do czynienia w wirtualnym świecie. Czy jest się czego obawiać? Na co zwracać uwagę? Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania w naszym wpisie.

Sprawdźmy z kim mamy do czynienia

Podstawową zasadą przed zakupem produktu jest sprawdzenie kontrahenta. Jeżeli mamy do czynienia ze sklepem internetowym to warto odwiedzić zakładkę “O Nas”. Jeżeli firma jest uczciwa poda komplet swoich danych wraz z imieniem i nazwiskiem właściciela, nazwą spółki, numerem KRS, REGON i NIP. Uwiarygodnienie ze strony firmy to jednak nie wszystko. Warto wykonać jeszcze jedną czynność. Na stronie Ceidg.gov.pl możemy zweryfikować praktycznie każdego wpisując jakikolwiek wycinek jego danych. Szybko otrzymamy informację od kiedy działa firma, kto jest jej właścicielem i inne wiarygodne informacje, które pomogą nam podjąć decyzję zakupować.

Spójrzmy na opinie na temat sprzedającego

Nie mający nic do ukrycia sprzedawca powinien mieć na stronie opinie klientów. Często duże firmy korzystają ze skryptów takich jak Trusted Shops czy Opineo. Można tam zweryfikować opinie na temat danej firmy i dowiedzieć się paru wartościowych rzeczy. Naturalnie może się zdarzyć, że sprzedawca będzie miał kilka negatywnych lub neutralnych opinii, ale jeżeli 99% transakcji jest pozytywnych, to taka firma jest z pewnością wiarygodna.

Czy firma oferuje zwrot produktu?

Przepisy dotyczące prawa handlowego mówią wyraźnie, że przy sprzedaży internetowej konsumentowi przysługują pewne prawa. Niezależnie czy jest to sklep internetowy z meblami czy hurtownia kosmetyków każdemu z nas przysługuje prawo do zwrotu towaru w ciągu 14 dni od jego otrzymania, pod warunkiem, że nie nosi on śladów wykorzystania. Trzeba jednak pamiętać, że od tej reguły jest jeden wyjątek – nie przysługuje nam prawo zwrotu, jeżeli charakter zamówienia jest indywidualny np. sprzedawca wykona dla nas usługę indywidualną, a produkt będzie charakteryzował się określonymi, unikatowymi cechami, które występują tylko na nasze “wyraźne zamówienie”. Przykładem może być tutaj np. obraz na zamówienie z wybraną przez nas ramą.

Jakie opcje płatnicze oferuje sprzedawca?

To bardzo ważny wskaźnik. Pamiętajmy, że przepisy bankowe jak i te dotyczące działalności portfeli elektronicznych są bardzo restrykcyjne i każdy podmiot ma obowiązek ich przestrzegać. Niezależnie czy będzie to bank internetowy, PayPal czy inny pośrednik jak przelewy24 na 100% weryfikuje on każdego kontrahenta. Tak samo wygląda sytuacja z możliwością spłaty towaru na raty przez Internet. Możemy być pewni, że jeżeli firma ma podpisaną umowę z bankiem to jest to dowód jej wiarygodności.

Mamy nadzieję, że choć w niewielkim stopniu pomogliśmy Wam wskazać najważniejsze rzeczy, które odpowiedzą wam na pytanie: jak sprawdzić czy sprzedawca jest wiarygodny?