modny salon

Jak odmienić wnętrze salonu za pomocą dywanu

Salon to wyjątkowe miejsce dla domu. Toczy się w nim życie zarówno prywatne jego domowników, rodzinne, jak i towarzyskie. Wystrój wnętrza ma nieoceniony wpływ na komfort przebywania w pokoju dziennym – to właśnie od tego zależy, czy pomieszczenie będzie sprzyjało relaksowi. Dlatego tak ważny jest każdy detal, czy to w postaci elementów dekoracji, koloru ścian czy dodatków, które będą eksponować pożądane efekty. Idealnym dodatkiem, który nadaje przytulności i ociepla wnętrze, jest dywan. Pozwoli on niewielkim nakładem czasu i finansów odmienić każdy salon.

Jaki dywan do salonu sprawdzi się najlepiej?

salon dywan

O tym, jaki dywan do salonu będzie trafionym wyborem decyduje w dużej mierze sposób jego tkania oraz rodzaj runa. Dla tych, którym zależy na szybkim sprzątaniu, do gustu przypadną dywany polipropylenowe, które zachowują właściwości antyelektrostatyczne oraz są przyjazne dla małych dzieci oraz alergików. Ich gęste, zbite runo jest wyjątkowo miękkie i łatwo się odkurza. Istotnym czynnikiem jest również kształt. W mniejszych salonach sprawdzi się mały dywan owalny lub prostokątny ułożony pod kawowym stolikiem.

 Jak dobrać kolor i wzór dywanu do salonu?

dywan do salonu

Dywan do salonu musi spełnić pewne standardy, żeby można było mówić o doskonałym guście urządzającego wnętrze. Powinien on wpasować się w kolorystykę i wymiary pomieszczenia oraz stanowić spójną całość z pozostałymi elementami dekoracji. Wśród mniejszych salonów istotną rolę będzie odgrywać rozjaśnienie wnętrza, dlatego sprawdzą się tutaj wszelkie dywany wpisujące się w styl skandynawski – od jasnych kremów, po stonowane beże. Natomiast w przypadku przestronnych wnętrz o większym przeszkleniu z powodzeniem można postawić na styl klasyczny lubujący się we wszelkich odcieniach brązu. Istotne jest to, czy dywan w salonie będzie pełnił główną rolę w jego aranżacji, czy będzie tylko tłem dla innych mocniej zaakcentowanych elementów. O ile w drugim przypadku sprawdzą się wzory stonowane – od jednokolorowych poprzez abstrakcyjne dywany w delikatnym wydaniu; o tyle dywan w roli głównej daje nam szeroki wachlarz możliwości. Od wyrazistych wzorów geometrycznych po eleganckie i misterne ornamenty nawiązujące do egzotyki Bliskiego Wschodu.

Dywany pasujące do konkretnych stylów wnętrz

modne wnetrza

Nowoczesne wnętrze salonu to wybór wśród wielu aranżacji odnoszących się do konkretnego stylu. Elegancki styl glamour zachwyci się czarną kolorystyką z dodatkiem złota. Dywan z przetarciami oraz w wyraziste geometryczne wzory z pewnością wpisze się w tą stylizację i polubi z welurowymi obiciami mebli oraz kryształowymi dodatkami. Natomiast dywan w etniczne wzory, nawiązujący kolorystyką do natury i ziemi zachwyci zwolenników stylu boho. Żeby łatwo odnaleźć się wśród szerokiej gamy kolorystycznej dywanów do salonu, warto wcześniej przemyśleć, jakie dodatki znajdą się we wnętrzu. Styl rustykalny wypełniony drewnianymi meblami oraz białymi koronkowymi ozdobami pokocha dywan klasyczny w brązowym odcieniu lub stonowanym szarym. Zaś styl loftowy nawiązujący do otwartej przestrzeni industrialnej doskonale skomponuje się z kolorystyką nawiązującą do rudej cegły oraz szarego betonu.