Odświeżenie domu

Jak odświeżyć wnętrze swojego domu?

Nadanie swoim wnętrzom drugiego życia nie musi wiązać się z koniecznością wykonywania skomplikowanego i drogiego remontu. Wystarczy zmienić kilka detali, dodać kilka sprytnych akcentów, aby dom nabrał nowego i świeżego stylu. Jak więc dokonać tych zmian samemu?

Nowy kolor to nowa podstawa

Kolor wnętrza definiuje nasz styl i poczucie dobrego smaku. Tak samo kolorystyka może zmienić charakter całego wnętrza. Jeden prosty element, zmiana akcentu potrafi zupełnie uciąć konwenanse i dać powiew świeżości. Kilkadziesiąt lat temu w polskich domach królowa biel połączona z boazerią. W 2004 roku bardzo modne stały się jaskrawe kolory wnętrz. Kto nie miał do czynienia z pomarańczem lub intensywnym seledynem na ścianach? To dziś jeszcze bardzo często można to spotkać. Na szczęście moda ma to do siebie, że przemija. Obecnie stawia się na jasne odcienie szarości albo wspomnianą wcześniej klasyczną biel. Zmiana koloru z pomarańczu na biel totalnie zmieni charakter pomieszczenia, a dodatkowo nada mu klasy i wszechstronności. Malowanie nie jest niczym trudnym. Wystarczy dobra farba, wałek i odrobina wolnego czasu.

Dekoracja okna

Obecnie najbardziej popularnym elementem dekoracji okien są rolety, które można konfigurować w dowolny sposób. Są one również praktyczne. Bardzo dobrze wyglądają rolety dzień-noc. Modne ostatnimi czasy stały się satynowe zasłony. Jeżeli do tej pory w pokoju królowały klasyczne firanki, to przejście na np. granatowe zasłony może bardzo odświeżyć wystrój pomieszczenia. Dobrze jest, aby zasłony miały wspólne kolorystyczne mianowniki w pomieszczeniu np. poduszki na sofie lub wazony. Jeden mały niuans może sprawić, że wnętrze będzie nie do poznania.

Metamorfoza salonu

Zmiana wyglądu salonu to kwestia kreatywności i fantazji. Wszystko zależy od tego jaki mamy budżet i jak duże zmiany chcemy wprowadzić. Często bywa tak, że salon sam w sobie jest nowoczesny i gustownie urządzony, ale po jakimś czasie po prostu się nudzi. W tym przypadku nie trzeba robić rewolucji. Wystarczy zmiana zasłon, dywanu i dodanie zieleni. Jeżeli wnętrze jest ustawne, można pokusić się o przestawienie mebli. Najbardziej popularne obecnie jest ustawianie wypoczynku w podkowę oraz centralizacja mediów na jednej ścianie. Można również dodać coś personalnie od siebie. Na rynku bez problemu można dostać duże ramy, na których można wyrazić swoją ekspresję i udekorować tym wnętrze. Dobrym pomysłem może okazać się także zrobienie sufitu podiweszonego, którego odpowiednia aranżacja może uatrakcyjnić wnętrze naszego salonu. Pisze o tym blogerka Kasia Umińska w artykule, który możecie przeczytać pod tym linkiem. Metamorfoza salonu nie wymaga dużych nakładów, zwykle są to elementy wyposażenia, które można zmieniać co jakiś czas. Tu karty rozdają kolory, to one definiują charakter pomieszczenia i powodują jego zmianę. A te kolory można konfigurować na setki sposobów w zależności od naszego gustu i stylu. Na tej stronie znajdziecie więcej wskazówek jak dobrać kolor ścian do siebie.

Metamorfoza łazienki

Zmienić łazienkę bez konieczności remontu jest trudniej niż np. wystrój salonu. Jednak nie oznacza to tego, że się nie da. Warto zwrócić uwagę na elementy wyposażenia takie jak. chodniczki, uchwyty, zbiorniki na mydło, koszyczki na kosmetyki. Ich zmiana już może zmienić styl łazienki. Nie należy zapominać o kompatybilności z roletami czy zasłonami. Powinny one łączyć się kolorystycznie z elementami wyposażenia.

Reasumując, małą rewolucję można przeprowadzić małym nakładem. Zacząć należy od elementów „miękkich” takich jak zasłony, dywaniki, poszewki itp. Te małe rzeczy mogą nadać zupełnie nowy wyraz naszym wnętrzom.