Strona domowa Aktualności Jak sprzedać mieszkanie nabyte w drodze spadku w 2022 roku?

Jak sprzedać mieszkanie nabyte w drodze spadku w 2022 roku?

0
0
spadek

Kiedy otrzymujesz w spadku nieruchomość, a zupełnie jej nie potrzebujesz i chcesz ją szybko spieniężyć, aby pozyskać fundusze na takie cele, jakie tylko sobie wymarzysz, możesz z powodzeniem sprzedać ją na rynku wtórnym. Aczkolwiek jeżeli postanowisz sprzedać takie mieszkanie przed upływem pięciu lat od momentu, kiedy stałeś się jego prawnym właścicielem musisz się wiązać z faktem, że będziesz zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego. Czy można uniknąć takiej sytuacji? Na to jak i na wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu.

Jakie zasady podatkowe obowiązują w Polsce w 2022 roku?

  • Jeżeli posiadasz swoją nieruchomość mniej niż pięć lat, licząc dokładnie od dnia jej nabycia, sprzedając ją będziesz zobowiązany do zapłacenia podatku.
  • Wysokość podatku to 19% liczone od wysokości osiągniętego dochodu.
  • Rozliczenie sprzedaży mieszkania liczone jest według lat podatkowych, a nie kalendarzowych.
  • Jeżeli chcesz uniknąć zapłacenia podatku to jedną z możliwości może się okazać przeznaczenie pozyskanych funduszy na swoje cele mieszkaniowe.

Biuro nieruchomości online – tutaj znajdziesz wszystkie odpowiedzi na nurtujące Cię pytania – https://bnonline.pl/

Podatek od sprzedaży nieruchomości, po kolei co i jak?

Podatek od wzbogacenia, czyli inaczej podatek od sprzedaży nieruchomości to kwota jaką zobowiązany jest zapłacić obywatel na rzecz Skarbu Państwa w momencie, kiedy chce spieniężyć swoją nieruchomość przed upływem pięciu lat od jej pozyskania.

Jak realnie można uniknąć zapłacenia podatku?

Najłatwiej jest poczekać ustawowe 5 lat, od momentu nabycia nieruchomości, aby później bez żadnych problemów móc ją sprzedać i nie martwić się już o jakiekolwiek podatki. Aczkolwiek jeżeli sprawa jest dla ciebie pilna i bardzo chcesz uniknąć płacenia podatku o wysokości 19% od kwoty wzbogacenia się to istnieje kilka realnych rozwiązań, które będą mogły ci pomóc.

  • Realnie możesz uniknąć podatku w momencie, w którym pieniądze pozyskane ze sprzedaży nieruchomości przeznaczysz na swoje cele mieszkaniowe, aczkolwiek kwota zwolnienia jest mocno ograniczona oraz jaką część przychodu przeznaczysz na swoje kolejne cele mieszkaniowe. Wzór zgodnie, z którym dochód wolny jest od podatku jest równy iloczynowi dochodu oraz wydatków na cele mieszkaniowe, podzielonemu przez przychód ze sprzedaży, możemy znaleźć w ustawie. W momencie, w którym nie wykorzystasz całek kwoty przychodu będziesz zobowiązany do zapłacenia podatku dochodowego, dodatkowo mogą zostać ci naliczone odsetki jeśli w deklaracji PIT wcześniej nie wskażesz, że przeznaczasz tylko część dochodu na własne cele mieszkaniowe. Jednak warunkiem skorzystania z ulgi jest jej rozliczenie nie później niż w ciągu trzech lat podatkowych od dnia sprzedaży nieruchomości.
  • Drugim i to dużo łatwiejszym sposobem jest sprzedaż nieruchomości za mniejszą lub taką samą kwotę za jaką została zakupiona, w taki sposób możesz uniknąć wszystkich problemów podatkowych.

Sprzedaż nieruchomości niejednokrotnie może powodować wiele nieprzyjemności, w takich sytuacjach najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty, który mógłby pomóc nam przebrnąć przez wszelkie zakamarki prawne tak, abyśmy nie byli stratni na całym procesie sprzedażowym.

Pokaż więcej artykułów
Pokaż więcej artykułów z  Aktualności

Dodaj komentarz

Zobacz także

Prosty do zrobienia przepis na kurczaka po chińsku, który zachwyci całą twoją rodzinę

Jeśli nie masz pojęcia, co zrobić dzisiaj na obiad, polecam ci kurczaka po chińsku. Ta pro…