spadek

Jak sprzedać mieszkanie nabyte w drodze spadku w 2022 roku?

Kiedy otrzymujesz w spadku nieruchomość, a zupełnie jej nie potrzebujesz i chcesz ją szybko spieniężyć, aby pozyskać fundusze na takie cele, jakie tylko sobie wymarzysz, możesz z powodzeniem sprzedać ją na rynku wtórnym. Aczkolwiek jeżeli postanowisz sprzedać takie mieszkanie przed upływem pięciu lat od momentu, kiedy stałeś się jego prawnym właścicielem musisz się wiązać z faktem, że będziesz zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego. Czy można uniknąć takiej sytuacji? Na to jak i na wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu.

Jakie zasady podatkowe obowiązują w Polsce w 2022 roku?

  • Jeżeli posiadasz swoją nieruchomość mniej niż pięć lat, licząc dokładnie od dnia jej nabycia, sprzedając ją będziesz zobowiązany do zapłacenia podatku.
  • Wysokość podatku to 19% liczone od wysokości osiągniętego dochodu.
  • Rozliczenie sprzedaży mieszkania liczone jest według lat podatkowych, a nie kalendarzowych.
  • Jeżeli chcesz uniknąć zapłacenia podatku to jedną z możliwości może się okazać przeznaczenie pozyskanych funduszy na swoje cele mieszkaniowe.

Biuro nieruchomości online – tutaj znajdziesz wszystkie odpowiedzi na nurtujące Cię pytania – https://bnonline.pl/

Podatek od sprzedaży nieruchomości, po kolei co i jak?

Podatek od wzbogacenia, czyli inaczej podatek od sprzedaży nieruchomości to kwota jaką zobowiązany jest zapłacić obywatel na rzecz Skarbu Państwa w momencie, kiedy chce spieniężyć swoją nieruchomość przed upływem pięciu lat od jej pozyskania.

Jak realnie można uniknąć zapłacenia podatku?

Najłatwiej jest poczekać ustawowe 5 lat, od momentu nabycia nieruchomości, aby później bez żadnych problemów móc ją sprzedać i nie martwić się już o jakiekolwiek podatki. Aczkolwiek jeżeli sprawa jest dla ciebie pilna i bardzo chcesz uniknąć płacenia podatku o wysokości 19% od kwoty wzbogacenia się to istnieje kilka realnych rozwiązań, które będą mogły ci pomóc.

  • Realnie możesz uniknąć podatku w momencie, w którym pieniądze pozyskane ze sprzedaży nieruchomości przeznaczysz na swoje cele mieszkaniowe, aczkolwiek kwota zwolnienia jest mocno ograniczona oraz jaką część przychodu przeznaczysz na swoje kolejne cele mieszkaniowe. Wzór zgodnie, z którym dochód wolny jest od podatku jest równy iloczynowi dochodu oraz wydatków na cele mieszkaniowe, podzielonemu przez przychód ze sprzedaży, możemy znaleźć w ustawie. W momencie, w którym nie wykorzystasz całek kwoty przychodu będziesz zobowiązany do zapłacenia podatku dochodowego, dodatkowo mogą zostać ci naliczone odsetki jeśli w deklaracji PIT wcześniej nie wskażesz, że przeznaczasz tylko część dochodu na własne cele mieszkaniowe. Jednak warunkiem skorzystania z ulgi jest jej rozliczenie nie później niż w ciągu trzech lat podatkowych od dnia sprzedaży nieruchomości.
  • Drugim i to dużo łatwiejszym sposobem jest sprzedaż nieruchomości za mniejszą lub taką samą kwotę za jaką została zakupiona, w taki sposób możesz uniknąć wszystkich problemów podatkowych.

Sprzedaż nieruchomości niejednokrotnie może powodować wiele nieprzyjemności, w takich sytuacjach najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty, który mógłby pomóc nam przebrnąć przez wszelkie zakamarki prawne tak, abyśmy nie byli stratni na całym procesie sprzedażowym.