inspiracja

Jak udekorować pokój by wydawał się większy

Dekorowanie niewielkich pomieszczeń może wydawać się mało inspirujące i niełatwe. Jak połączyć wszystko ze sobą, by pokój nie wydawał się ciemny i zatłoczony? Tutaj udzielamy wskazówek, jak sprawić, by małe pomieszczenia wyglądały na większe. Pomocą w tym są proste triki wnętrzarskich.

Wyższe zasłony

Umieść zasłony tak, by zaczynały się od sufitu, niezależnie od pomieszczenia, zamiast bezpośrednio nad oknem. W ten sposób nadasz pomieszczeniu wrażenia, że jest zdecydowanie wyższe niż to jest w rzeczywistości. To szybki i prosty sposób na stworzenie przestrzeni.

Szklane meble i wyposażenie

Posiadanie szklanych mebli, na przykład szklanego stolika przy sofie, daje efekt, że pomieszczenie staje się większe. Nasz wzrok widzi co znajduje się pod stołem i za stołem. Zostaje wywołane wrażenie, że szklany stolik zajmuje w pokoju niewielką przestrzeń. Jest to dobry wybór do małego salonu. Modny obecnie sposób dzielenia pomieszczeń industrialnymi ścianami w szkle, doskonale sprawdza się w mniejszych pomieszczeniach i domach. To ta sama zasada, co w przypadku szklanego stołu – widzisz na wprost ścianę i sprawia to, że pomieszczenie wydaje się większe, niż gdyby zamiast tego było tam murowana ściana.

Główny punkt w pokoju

Nadaj pomieszczeniu główny punkt, na którym skupia się najwięcej uwagi. W kuchni jest to prawdopodobnie stół jadalny, w sypialni będzie to łóżko, a w salonie być może sofa. Staraj się wybrać jeden taki główny element – mebel lub dekoracja. Zbyt duża ilość takich głównych punktów może doprowadzić do wywołania zatłoczenia.

Ukryte miejsca

Przechowywanie rzeczy jest często trudnym problemem, niezależnie od wielkości pomieszczenia. Staraj się mieć schowki w nierzucających się miejscach na przykład za zamkniętymi drzwiami, aby niepotrzebne gadżety nie leżały na wierzchu. W niewielkich pomieszczeniach istotne jest, aby powierzchnie były czyste i nie zagracone. Dobrym rozwiązaniem jest zastanowienie się nad zintegrowaniem mebli. Użyj wielofunkcyjnych mebli, które można wykorzystać do kilku rzeczy.

Dużo światła

Nawet jeśli pomieszczenie jest małe, lampa sufitowa nie wystarczy, aby uzyskać wystarczającą ilość światła. Uzupełnij je lampami stołowymi, lampami podłogowymi i świecznikami. Upewnij się, że każde źródło światła ma inne przeznaczenie i w ten sposób będzie spełniało twoje oczekiwania, a zarazem były funkcjonalne. Ważne jest doświetlenie ciemnych zakamarków, a kolejną wskazówką jest doświetlenie sufitu by wydawało się że pomieszczenie jest wyższe.

Więcej o oświetleniu: https://ardant.pl/lampy-wiszace/do-salonu-5/nad-stol/

Jasne ściany

Oczywistością jest, że niewielkie pomieszczenia powinny mieć jasne kolory na ścianach, jeśli mają wydawać się większe. Dlaczego tak jest? Jasne ściany odbijają naturalne światło i wzmacniają jego odczucia, natomiast ciemne kolory łatwiej pochłaniają światło i je zamykają. Pamiętaj by stosować jasne kolory we wnętrzu.

Wykorzystaj lustra

Lustro to stylowy i prosty dodatek w domu, który doda głębi Twojemu wnętrzu. Uważaj jednak na to, co odbija się w lustrze. Nie chcemy by odbijały się w nim elementy, które będą sprawiały niechlujnego wrażenia.

Tapety w paski

Tapetowanie pokoju w paski to dobra wskazówka. Wybierając tapetę z pionowymi paskami, wprowadzamy złudzenie wyższego sufitu. Decydując się na tapety z poziomymi paskami wywołujemy wrażenie szerszego pomieszczenia. Oba rozwiązania działają, w zależności jaki efekt chcemy osiągnąć.

Wielkość mebli

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać przy dekorowaniu małych pomieszczeń, jest wybieranie mebli w odpowiedniej wielkości. Jeśli masz zbyt dużą sofę lub łóżko, nigdy nie będziesz w stanie tego zrekompensować innymi wskazówkami, aby powiększyć pokój. Tutaj trzeba iść na kompromis, aby uzyskać bardziej przestronny i przewiewny pokój.