ogrzewanie

Jak wybrać kotły na pellet – czym się kierować?

Pellet docierający do Polski w XIX wieku szybko zyskał dużą liczbę zwolenników. Dzięki wysokiej wydajności, niskiej cenie, wygodnym użytkowaniu, a także ekologicznemu charakterowi, pellet tego typu stało się szybką alternatywą wobec innych paliw. Pellet jako paliwo jest wykorzystywane w różnych urządzeniach m.in. piecach grzewczych. W tym artykule autorzy wskazali ważne czynniki, którymi warto się kierować, gdy trzeba kupić kotły na pellet.

Na co trzeba zwrócić uwagę, kupując piec na pelet?

W ciągu ostatniej dekady kotły na ekogroszek i piece na pelet przeszły długa rozwojową drogę. Wyboista technologiczna droga, jednak się opłaciła, ponieważ obecnie wielu Polaków kupuje na przykład kotły ekopal.

Piece napędzane pelletem są powszechnie traktowane jako urządzenie, zapewniające ciepło w pomieszczeniach i ciepłą wodę użytkową za rozsądne ceny biorąc pod uwagę stawki zużycia gazu czy energii elektrycznej. Przy wyborze kotła na pellet należy kierować się przede wszystkim rodzajem kotłów na pellet.

Obecnie producenci oferują jednofunkcyjne piece zasilające instalację grzewczą. Jeśli chcemy oprócz ciepła w pomieszczeniach także ciepłą wodę do kąpieli, to warto zainwestować w piec na pellet z zasobnikiem o odpowiedniej pojemności.

Piec na pellet a znaczenie mocy urządzenia

Istnieje wiele czynników, którymi warto kierować się przy wyborze pieca na pellet. Kluczowym czynnikiem jest jednak moc urządzenia, która powinna być dostosowana do potrzeb grzewczych.

Oprócz tego moc urządzenia zawsze musi być dobrana do zapotrzebowania budynku mieszkalnego na ciepło. Informacje tego typu można znaleźć z łatwością w dokumentacji budowlanej domu. Wartości związane z zapotrzebowaniem uwzględniają powierzchnie oraz dobrane materiały izolacyjne i dociepleniowe.

Jeśli piec na pellet (sklep internetowy może być źródłem takiego urządzenia) ma być zamontowany w nieruchomości przed termomodernizacją, trzeba ponownie wykonać obliczenia energetyczne.

Czy jest sens kupić kotły dużej mocy?

Bardzo często klienci dobierają na przykład kotły Metalerg o zbyt dużej mocy z obawy, że w domu będzie za zimno i domownicy będą mieli za mało ciepłej wody do dyspozycji.

Biorąc pod uwagę współczesne technologie montowane w piecach na pellet, nie trzeba się martwić o taką kwestię. Warto wiedzieć, że zakup urządzenia o zbyt dużej mocy może niepotrzebnie wygenerować za wysokie koszty ogrzewania.