Jak zrobić dobre zdjęcia?

Z jednej strony robienie zdjęć wydaje się bardzo prostą rzeczą, w praktyce jednak okazuje się, że potrzebnych jest kilka zasad, by zdjęcia były ładne i przejrzyste. Chociaż dobry aparat mamy dzisiaj także w telefonie, to nie każdy z nas potrafi odpowiednio go wykorzystać. Jest kilka podstawowych zasad, które należy stosować, by zdjęcia wychodziły zawsze ładne.

Horyzont jest pionowy

Bardzo ważne jest to, żeby robione przez zdjęcie było wykonane w poziomie. Horyzont powinien być prosty i powinien być idealnie poziomy. Jeśli zrobimy dobre zdjęcie, a jednocześnie niestety horyzont ulegnie skrzywieniu, możemy użyć specjalnego programu do obróbki i lekko horyzont wyrównać. W programach najczęściej pojawiają się magiczne linie, które pomogą odpowiednio wyrównać horyzont.

Podobni sprawa wygląda z pionowymi zdjęciami. Nie warto wykrzywiać obiektywu za mocno, ponieważ może to zepsuć całą kompozycję.

Trójpodział kompozycji

W każdym aparacie można dobrać odpowiednio magiczne linie i z ich pomocą stosować trójpodział kompozycji. Najważniejsze punkty na zdjęciu należy umieszczać w trzech punktach. Podczas robienia zdjęcia pojawia się specjalna siatka i dzięki temu możemy dokładnie zobaczyć, w jakich miejscach należy umieścić fotografowany obiekt. Oprócz podziału ważnym elementem jest także tło zdjęcia. Warto ogarnąć otoczenie, by nie tworzyło niepotrzebnie bałaganu.

Centrum ma moc

Warto umieszczać najważniejszy element właśnie w centrum zdjęcia pod warunkiem, że jest on pojedynczy. Sprawdza się w momencie, gdy fotografujemy tylko jeden obiekt. Idealnie sprawdzi się w momencie, gdy chcemy zaakcentować jakąś sytuację. Zawsze należy pamiętać o dobrym świetle, jednak w przypadku jednego elementu odpowiednie światło jest podstawą, ponieważ może ono zrobić odpowiednią atmosferę i nadać charakteru zdjęciu.

Fotografia z góry

Nie wszystkie obiekty należy fotografować z góry, są jednak takie, które warto fotografować tylko w taki sposób. Najlepszymi do fotografii z góry są przedmioty codziennego użytku, książki, a także kawa i słodkości. W tym przypadku obiekty nie będą tak mocno rozjechane, jak w przypadku innej perspektywy. Fotografia z góry może być świetnym sposobem na wykorzystanie do fotografii produktowej.

Fotografia jest silnym narzędziem. Szczególnie fotografia reklamowa ma dzisiaj duże i ciekawe zastosowania. To zdjęcia na plakatach przykuwają naszą uwagę i dzięki nim albo mamy ochotę zatrzymać się dłużej i spróbować dane produktu, albo szybko przechodzimy dalej.