Jakie narzędzia coachingowe są niezbędne na kursie?

Rozwój osobisty jedną z najważniejszych kwestii dla każdego z nas. Często bowiem szukamy sposobów na to, by poznać swoje talenty, mocne i słabe strony, a także znaleźć odpowiednią ścieżkę zawodową. W związku z tym znacznie wzrosło zainteresowanie coachingiem i szkoleniom prowadzonym przez trenerów rozwoju osobistego. Coraz więcej osób decyduje się na udział w szkoleniu, a coache mają coraz to bardziej napięte grafiki. Warto jednak wiedzieć, że każdy coach musi przygotować się do prowadzenia kursu w odpowiedni sposób. Tak naprawdę, każde szkolenie jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Niezbędne stają się więc odpowiednio dobrane narzędzia coachingowe. Dlaczego warto z nich skorzystać i na które warto postawić?

Czym są narzędzia coachingowe?

Narzędzia coachingowe to zestaw nietuzinkowych przedmiotów, które wykorzystywane są na kursie coachingowym. Są one znacznym ułatwieniem zarówno dla coacha jak i dla grupy kursantów. Często bowiem określa się je mianem ice breakerów. Pozwalają one na skuteczne przełamanie pierwszych lodów, a także na wprowadzenie luźnej atmosfery podczas każdego szkolenia. Nie da się ukryć, że narzędzia coachingowe cechuje również to, że znacznie ułatwiają one pracę samemu coachowi. To właśnie dzięki nim może on poznać, z kim ma do czynienia na kursie. Narzędzia coachingowe zachęcają również do wchodzenia w interakcje i głośne wyrażanie swoich myśli oraz opinii. Jednym z najczęściej wykorzystywanych narzędzi podczas szkoleń coachingowych są karty.

Jakie narzędzia coachingowe przydają się podczas kursu?

Wspomniane już zostało, że narzędzia coachingowe odgrywają niezwykle ważną rolę podczas szkolenia. Oczywiście coach może samodzielnie wybrać, z których z nich chce skorzystać. Tak naprawdę , nie musi się on nawet ograniczać jedynie do jednego z nich. Często w formie gier można wprowadzić wiele narzędzi coachingowych jednocześnie, co dodatkowo uatrakcyjnia szkolenia. Jednak jakie narzędzia coachingowe są najpopularniejsze i wydają się być niezbędne podczas kursu? Otóż:

  • karty coachingowe- to jedno z najczęściej wykorzystywanych narzędzi coachingowych. Karty te skomponowane są z różnorodnych ilustracji, które mają przede wszystkim skłonić do refleksji i otwierać umysły kursantów. Karty coachingowe cieszą się ogromną popularnością wśród coachów, chociażby z tego względu, że poniekąd nawiązują do sytuacji związanych z życiem zawodowym, a także i prywatnym. To właśnie dzięki nim kursanci mogą się znacznie bardziej otworzyć, a coach może ich o wiele dokładniej poznać. Karty coachingowe pozwalają również na podniesienie samooceny i pewności siebie.
  • gry coachingowe- to z kolei narzędzie coachingowe, które pozwala zwiększyć i rozwinąć asertywność kursantów. Jest to forma połączenia rozrywki i dobrej zabawy, z jednoczesnym naciskiem na rozwój osobisty i samodoskonalenie się.
  • materiały szkoleniowe- to również narzędzia coachingowe, które z reguły zachęcają uczestników do podjęcia wyzwania w formie gier zespołowych. Te narzędzia szkoleniowe pomagają przede wszystkim w budowaniu umiejętności pracy zespołowej oraz charyzmy. Oczywiście pozwalają one również na doskonalenie umiejętności przywódczych. Zwykle tego typu materiały szkoleniowe dopasowuje się do indywidualnych potrzeb kursantów.
  • arkusze oceny sesji- to z kolei narzędzie coachingowe, które pozwala coachowi na zebranie feedbacków, czyli odpowiedzi zwrotnej od uczestników. Mogą oni tam wyrazić swoją opinię, a także podzielić się spostrzeżeniami odnośnie odbytej sesji coachingowej. Pozwala to na udoskonalenie pracy coacha.