korekta wzroku

Jaskra, zaćma, AMD… Z jakimi problemami wzroku mierzą się seniorzy?

Osoby starsze często skarżą się na różnego rodzaju problemy ze wzrokiem. Wynika to głównie z genetyki oraz samego procesu starzenia się organizmu. Jedną z najbardziej popularnych dolegliwości jest starczowzroczność. Zauważa się ją, kiedy pojawiają się problemy z widzeniem z bliska, czytaniu gazet czy używania telefonu. To właśnie wtedy sięga się po tzw. „plusowe” okulary do czytania. Czy wiesz jednak z jakimi jeszcze problemami okulistycznymi zmagają się seniorzy. Poznaj trzy najczęściej występujące schorzenia wzroku osób starszych!

AMD

AMD, czyli „age reale macular degeneration”, to związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej. Dotyka ono najczęściej osoby po 50 roku życia i jest to wiodąca przyczyna utraty przez nich wzroku na świecie. AMD nie prowadzi do całkowitej ślepoty, ale poprzez uszkodzenie plamki żółtej – obszaru w siatkówce oka o największym zagęszczeniu reagujących na światło receptorów – to może skutkować stopniowym pogorszeniem, a nawet utratą wzroku w centralnej części pola widzenia.

AMD występuje w dwóch postaciach, od których zależy również forma walki z tą dolegliwością. Na postać suchą nie istnieje skuteczny lek, a spowalnianie postępów choroby odbywa się poprzez suplementację, zdrowy styl życia, rzucenie palenie i dietę. Na postać wysiękową stosuje się leki oraz iniekcje doszklistkowe – specjalne zastrzyki do wnętrza gałki ocznej. Chorym często proponuje się rehabilitacje, która ma ich przystosować do życia z AMD. Więcej informacji na temat tej dolegliwości przekaże Ci lekarz okulista lub klinika okulistyczna w Twojej okolicy.

Zaćma

Zaćma starcza może pojawić się po ukończeniu 50 roku życia i niestety jej powstawanie pozostaje bez naszej kontroli. Choroba ta nie sprawia żadnego bólu, ale jej pierwsze objawy jesteśmy w stanie zauważyć stosunkowo szybko. O jakich symptomach mowa? Przede wszystkim są to: problemy z widzeniem, rozmycie obrazu oraz gorsze rozróżnianie barw. Oglądanie telewizji lub czytanie też staje się znacznie bardziej utrudnione. Sygnał alarmujący mogą dać nam także najbliżsi, kiedy zobaczą zmianę koloru naszej źrenicy z czarnego na szarobiały.

Jak leczy się zaćmę? Poprzez operacje usunięcia zaćmy. Podczas zabiegu do oczu wszczepiane są soczewki jednoogniskowe – refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia – lub wieloogniskowe – za które musimy zapłacić z własnej kieszeni. Różnica między nimi jest dość duża. Pierwsze ułatwiają widzenie po operacji jedynie z dalekiej odległości. Drugie polepszają jakość wzroku w każdym zakresie, bez konieczności noszenia dodatkowych okularów.

Jaskra

Jaskra to bardzo niebezpieczna choroba, powodująca uszkodzenie nerwu wzrokowego. Wywalona jest poprzez zbyt wysokie ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. Skutkuje to obniżeniem ostrości wzroku, ubytkami w polu widzenia, a w skrajnych przypadkach – niestety całkowitą utrata wzroku. Należy zatem zwracać szczególną uwagę na niepokojące objawy i regularnie odwiedzać okulistę.

Jaskra jest to niestety choroba nieuleczalna, jednak jest możliwe spowolnienie jej postępów, dzięki odpowiedniemu leczeniu. W początkowym stadium jaskry stosuje się krople do oczu lub wykonuje się zabieg laserowy. Na kolejnym etapie można zastosować mało inwazyjne zabiegi w jaskrze. Finalną formą leczenia jest przeprowadzenie operacji przeciwjaskrowej.

Regularne badania

To nie są wszystkie choroby okulistyczne, które mogą dotknąć osoby starsze. Są to jednak dolegliwości, które możemy spotkać najczęściej, dlatego świadomość ich istnienia jest bardzo ważna. Najbardziej istotną kwestią są jednak regularne wizyty u okulisty i badania. To dzięki nim zwiększamy szansę na szybką diagnozę i podjęcie leczenia w odpowiednim czasie. Dlatego zachęcamy wszystkich do dbania o siebie i regularnych wizyt u lekarza, aby cieszyć się dobrym zdrowiem przez wiele długich lat.