Kilka słów o oświetleniu LED

Kilka słów o oświetleniu LED

Niedostateczną ilość światła w domu warto kompensować sobie odpowiednio dobranym oświetleniem. W rozwiązaniu problemu może pomóc nowoczesne i funkcjonalne oświetlenie LED, które cieszy się coraz większą popularnością wśród konsumentów. Dzięki licznym zaletom znajduje szerokie zastosowanie zarówno w domach prywatnych, jak i miejscach użyteczności publicznej. Dobre zaplanowanie i profesjonalny montaż umożliwia jego efektywne wykorzystanie.

Oświetlenie LED, w zależności od charakteryzujących je parametrów, wykorzystać można w różnych pomieszczeniach. Świetnie sprawdzi się zarówno w kuchni, salonie, jadalni, łazience, jak i przedpokoju. Przy odpowiedniej aranżacji nada wnętrzu niezwykłego wyglądu i elegancji. Może stanowić też w pełni funkcjonalne, nowoczesne oświetlenie, albo światło typowo dekoracyjne. Możliwość dostosowania oświetlenia LED do rozmaitych pomieszczeń i dopasowania go do charakteru i funkcji wnętrza jest dowodem na jego uniwersalność i ogromną elastyczność.

Wady i zalety oświetlenia LED

Oświetlenie LED, tak jak każde inne źródło światła, posiada tak wady, jak i zalety. Zdecydowana przewaga tych drugich decyduje o szybkim wzroście popularności oświetlenia. Nie mniej jednak każdy przypadek montażu oświetlenia LED warto rozważyć indywidualnie, by właściwie dobrać wszystkie jego parametry i zdecydować, czy będzie to najwłaściwsze rozwiązanie. Do najistotniejszych zalet lamp LED należą:

 • długa żywotność,
 • odporność na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i niskie temperatury,
 • energooszczędność,
 • małe straty energii w postaci ciepła,
 • szeroka paleta barw emitowanego światła,
 • niewielkie rozmiary,
 • skupiona wiązka światła,
 • brak w budowie elementów mających negatywne oddziaływanie na środowisko,
 • brak uderzenia prądowego w trakcie pracy.

Do nielicznych wad natomiast zaliczyć można między innymi:

 • duży koszt początkowy w porównaniu do innych rozwiązań,
 • podatność na przepięcia.

Oświetlenie LED i oszczędność

Wiele osób, które zdecydowały się na montaż w swoim domu oświetlenia LED, poddaje w wątpliwość jego energooszczędność, ponieważ, jak donosi nie dostrzega znaczącej różnicy w zużyciu energii i rachunkach za prąd. Rzeczywiście, przy zmianie świetlówek o mocy 16 – 26 W na na oświetlenie LED charakteryzujące się mocą 10 – 20 W różnice w zużyciu energii mogą być niewielkie. Znacznie lepiej będą natomiast zauważalne przy wymianie żarówek tradycyjnych (60 – 80 W) na oświetlenie LED-owe. W każdym jednak przypadku oszczędność zauważalna będzie dzięki wyjątkowej trwałości lamp LED oraz wyeliminowaniu konieczności częstej wymiany żarówek.

Technologia LED i jej oddziaływanie na organizm człowieka

Niektórzy użytkownicy oświetlenia LED donosili, jakoby było ono szkodliwe dla organizmu człowieka. Chodzi tu przede wszystkim o efekt zmęczonych oczu spowodowany długim przebywaniem w pomieszczeniach, w których zamontowano lampy LED emitujące światło o barwie białej zimnej (delikatny niebieski odcień). Aby wokół takich spostrzeżeń nie narosły niepotrzebne mity i nie powstały nieporozumienia, warto wyjaśnić sprawę od razu. Efekt zmęczonych oczu powstał nie tyle na skutek użytkowania oświetlenia LED, a światła o barwie białej zimnej. Choć w niektórych pomieszczeniach zaleca się stosowanie takiego oświetlenia, dłuższe w nim przebywanie może męczyć wzrok. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku oświetlenia LED, charakteryzującego się szeroką paletą barw emitowanego światła, użytkownik ma możliwość wyboru pomiędzy światłem o barwie białej ciepłej, neutralnej i białej zimnej. Zatem montaż oświetlenia LED charakteryzującego się barwą białą zimną wynika z indywidualnych preferencji użytkowania. Możliwość emitowania światła o różnej temperaturze barwowej należy postrzegać w kategoriach dodatkowej zalety oświetlenia LED, która umożliwia dopasowanie barwy światła do funkcji pomieszczenia, przy uwzględnieniu zależności:

 • światło o barwie białej ciepłej rozluźnia i sprzyja wypoczynkowi,
 • światło o barwie białej zimnej pomaga w koncentracji i skupieniu uwagi.