Kominy ceramiczne – budowa, zalety i wady, zastosowanie

Kominy powstają z różnych materiałów, jednak od wielu wieków jednym z najczęściej wybieranych jest ceramika. Nowoczesne kominy ceramiczne różnią się jednak pod wieloma względami od tych budowanych przed laty. Jak wyglądają? Jakie są ich najważniejsze zalety i wady? Kiedy warto się na nie zdecydować?

Budowa kominów ceramicznych

Do wykonania kominów ceramicznych używana jest ceramika, czyli wypalana w wysokich temperaturach glina wraz z dodatkami. Zastosowanie ceramiki powoduje, że kominy ceramiczne – https://kominprofil.pl/kominy-ceramiczne/ charakteryzują się wieloma zaletami i dzięki nim są one tak popularne wśród inwestorów.

Współczesne kominy ceramiczne najczęściej nie są budowane z wykorzystaniem cegieł, ale za pomocą dopasowanych do siebie elementów. Tworzą one tak zwane systemowe kominy ceramiczne, które są łatwe i szybkie we wzniesieniu.

Zasadnicze elementy kominów systemowych do rury wewnętrzne oraz obudowy stosowane na zewnątrz nich. Dodatkowo kominy ceramiczne wyposażone są również w elementy podłączeniowe, służące do czyszczenia, odprowadzania skroplin, zabezpieczania przed czynnikami pogodowymi.

Można także kupić kominy ceramiczne wyposażone w dodatkowy kanał wentylacyjny. Dzięki niemu można od razu przygotować system wentylacji wraz z kominem, co znacznie upraszcza proces budowy.

Zalety i wady kominów ceramicznych

Wśród najważniejszych zalet kominów ceramicznych znajdują się:

  • wysoka odporność na czynniki pogodowe

  • niepodatność na wysokie i na niskie temperatury oraz na ich różnice

  • długie trzymanie ciepła, nawet po wygaśnięciu jego źródła

  • łatwa i szybka budowa w przypadku kominów systemowych

  • niska nasiąkliwość w przypadku nowoczesnych kominów ceramicznych

  • wysoka szczelność kominów, co przekłada się na ich bezpieczeństwo

Jeżeli chodzi o wady, to kominy ceramiczne niskiej jakości mogą być podatne na szybkie zniszczenie. Warto poszukiwać materiałów od uznanych producentów, którzy udzielają na nie wieloletniej gwarancji.

Gdzie montuje się kominy ceramiczne?

Kominy ceramiczne mają bardzo szeroki zastosowanie i mogą być one wykorzystane do wykonania systemów odprowadzania spalin w wielu budynkach.

Najczęściej kominy ceramiczne używane są w domach jednorodzinnych oraz w mniejszych domach wielorodzinnych. Również mogą być one zastosowane w przemyśle, gdzie pozwalają na stworzenie sprawnie działających oraz trwałych systemów do odprowadzania spalin.

Z dostępnymi wariantami systemowych kominów ceramicznych można zapoznać się bliżej na stronach ich producentów, gdzie dostępne są wszystkie warianty kominów wraz z ich parametrami technicznymi.